Home / Bałkany / BiH / UE oczekuje podpisania porozumienia BiH z Chorwacją
70118_nebojsa-radmanovic_blic.rs

UE oczekuje podpisania porozumienia BiH z Chorwacją

Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej Chorwacji wyraziło nadzieję, że, mimo nieprzyjęcia w poniedziałek Umowy o przejściach granicznych i Porozumienia o handlu z BiH, problem zostanie rozwiązany wewnątrz Bośni i Hercegowiny do czasu trójlateralnego spotkania w środę, 19 czerwca, w Brukseli.

Przeciwko przyjęciu dokumentów głosował Nebojša Radmanović. Bakir Izetbgović i Željko Komšić głosowali za. Fahrudin Radončić, minister bezpieczeństwa BiH, zwrócił uwagę na to, że od 1 lipca nastąpi prawdziwa blokada i chaos, ponieważ obywatele BiH nie będą mogli wjeżdżać do Chorwacji (Unii Europejskiej), a przedsiębiorcy nie będą mogli do Chorwacji eksportować swoich towarów.

N. Radmanović swoją decyzję motywował tym, iż nie została uszanowana odpowiednia procedura oraz skład zespołu negocjującego.

 

UZUPEŁNIENIE: We wtorek wieczorem Prezydium BiH, po zmianie decyzji przez Nebojšę Radmanovicie, jednogłośnie przyjęło porozumienia, a premier BiH jest upoważniony został upoważniony do podpisania umów.

 

źródła:biznis.ba, seebiz.eu

About Ewa Janas

KOMENTARZE