Home / Bałkany / Czarnogóra / UE odkłada otwarcie rozdziałów 23. i 24. w negocjacjach akcesyjnych z Czarnogórą
Czarnogóra i UE

UE odkłada otwarcie rozdziałów 23. i 24. w negocjacjach akcesyjnych z Czarnogórą

Rada Unii Europejskiej ds. Ogólnych 30 września, nie będzie, jak zapowiadano wcześniej rozmawiać na temat otwarcia rozdziałów 23. i 24. w negocjacjach z Czarnogórą, ale stanie się to 22 października, po tym jak KE opublikuje coroczne sprawozdanie o postępach – informuje dziennik Dan.

Wcześniej z gabinetu Europejskiego Komisarza ds. Rozszerzenia, Štefana Füle informowano, że komisja swoje sprawozdanie opublikuje 16 października.

Holenderskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ujawniło kilka dni temu porządek obrad posiedzenia Rady Unii Europejskiej, które odbędzie się 30 września. W porządku obrad nie przewidziano kwestii poszerzenia UE i negocjacji akcesyjnych z Czarnogórą. Zamiast tego ministrowie będę omawiać sprawę przygotowań do posiedzenia Rady UE, która odbędzie się w połowie października.

Taki rozwój wydarzeń, zdaniem dziennika Dan, nastąpił w wyniku tego, że część z krajów członkowskich UE oceniło, iż jednak należy zaczekać na coroczne sprawozdanie KE informujące o postępach Czarnogóry w dziedzinie integracji europejskiej i dopiero wtedy rozpocząć dyskusję czy można już otworzyć rozdziały 23. i 24.

Każdego roku KE publikuje ocenę Czarnogóry w tzw. Raporcie o postępach na drodze do członkostwa w UE. Według nieoficjalnych informacji dziennika Dan, KE w tym dokumencie zajmie się także najświeższymi aferami, włączając w to sprawę „Snimak” (ujawnione przez prasę przypadki korupcji oraz obsadzanie stanowisk według klucza partyjnego)  oraz przyjrzy się przypadkom znęcania policjantów nad dziennikarzami i opozycjonistami. Wiele uwagi zostanie poświęcone także wzmocnieniu roli parlamentu, zwalczaniu przestępczości zorganizowanej i korupcji, a także skomplikowanej sytuacji ekonomicznej kraju.

W Brukseli przeważa jednak opinia, że ocena KE planów działania Czarnogóry w kwestii rozdziałów 23. i 24. jest pozytywna.

Kiedy już wszystkie kraje członkowskie uzgodnią swoje stanowiska, Czarnogóra zostanie poproszona o przesłanie propozycji negocjacyjnych. Następnie KE przygotuje szkic wspólnego stanowiska UE, włączając w to postanowienia tymczasowe, które muszą zostać uzgodnione między krajami członkowskimi. Gdy wszystkie  warunki zostaną spełnione, rozdziały 23. i 24. będą mogły zostać otwarte na konferencji międzyrządowej. Wedle nieoficjalnych informacji konferencja ta ma zostać zorganizowana jeszcze w tym roku.

Źródło: seebiz.eu

 

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE