Home / Polityka / Bezpieczeństwo / UE naciska na Turcję w sprawie uchodźców z Syrii. Obiecuje 70 milionów euro na wsparcie procesu integracji
Jazydzi, Ankara, Kurdowie - rfi.fr

UE naciska na Turcję w sprawie uchodźców z Syrii. Obiecuje 70 milionów euro na wsparcie procesu integracji

Turcja musi wdrożyć plan osiedlenia i integracji uchodźców, którzy nie mają perspektywy powrotu do Syrii – ustalili przedstawiciele Unii Europejskiej w piątek, 24 października, na spotkaniu z władzami Turcji. UE rozważa przyznanie Turcji 70 milionów euro na wsparcie procesu integracji.

Według dyplomatów z UE, status „gości” z Syrii w Turcji musi ulec zmianie, ponieważ utrzymanie obozów dla uchodźców jest kosztowne i trudne. Przedstawiciele UE podkreślili, że syryjskie dzieci muszą rozpocząć edukację, a uchodźcom należy zapewnić dostęp do mieszkań i opieki zdrowotnej. Jednocześnie, dyplomata spytany o to, czy UE zamierza także przyjąć część uchodźców, odpowiedział: „Ludzie są tutaj [w Turcji]. Należy więc zacząć tutaj”.

Od 2011 roku, kiedy w Syrii wybuchła wojna domowa, do Turcji przyjechało 1,6 miliona uchodźców. Obecne walki Kurdów z ISIS w Kobani zmuszają coraz więcej obywateli Syrii do szukania schronienia w Turcji. Tureckie wojsko blokuje jednak przejścia graniczne, co wywołało falę protestów Kurdów na wschodzie kraju.

Choć część imigrantów próbuje przekroczyć granicę z Bułgarią i osiedlić się na zachodzie, Turcja nadal stanowi największy ośrodek uchodźców, jak również ich obszar tranzytowy do ucieczki na zachód. 

About Małgorzata Rabenda

Doktorantka na wydziale nauk o komunikacji Uniwersytetu w Kocaeli. Pisze o Turcji na portalu Bałkanistyka (społeczeństwo, polityka), a życie w kraju minaretów przybliża czytelnikom bloga Rodzynki Sułtańskie. Podyskutuj na Twitterze: @rodzynki
KOMENTARZE