Home / Bałkany / Chorwacja / UEFA ukarze Chorwatów za stadionowych chuliganów

UEFA ukarze Chorwatów za stadionowych chuliganów

Za zachowanie części chorwackich kibiców podczas niedzielnego meczu z Irlandią, komisja dyscyplinarna UEFA zdecydowała się ukarać Chorwacki Związek Piłki Nożnej (Hrvatski nogometni savez – HNS) grzywną w wysokości 25 tys. EUR. Jak pisaliśmy już na naszym portalu, w czasie niedzielnego meczu na stadionie w Poznaniu część chorwackich kibiców odpaliła race, a jeden z dopingujących drużynę Slavena Bilicia podbiegł w czasie meczu do selekcjonera, by pogratulować mu zwycięstwa.

Choć grzywna stanowi mniejszą karę od odjęcia punktów w eliminacjach do kolejnych Mistrzostw Europy, jednak po zachowaniu grupy kibiców podczas czwartkowego meczu Chorwacja – Włochy, UEFA rozważa zastosowanie również takiej kary wobec Chorwatów. W trakcie wspomnianego spotkania rzucono na boisko zapalone race, co zmusiło sędziego do przerwania spotkania.

Uwadze UEFA nie uszedł również rasistowski wybryk chorwackich kibiców, którzy pod nogi czarnoskórego piłkarza reprezentacji Włoch Mario Balotelliego rzucili banany czego dowodem  jest  zdjęcie ochroniarza, który podniósł rzucony na murawę owoc. Szerokim echem w światowych mediach odbiło się również spalenie w Poznaniu przez chorwackich chuliganów flagi UE oraz przyniesienie na stadion podobizny skazanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii generała Ante Gotoviny.

Jak podkreślają chorwackie media, ich kraj ma podobny problem z chuliganami jak Polska czy Rosja, a obraz całego narodu tworzony jest na podstawie medialnych doniesień o rasistowskich i nacjonalistycznych wybrykach grupy osób, a nie zachowania ogromnej większości Chorwatów wspierających swoich reprezentantów.

–  Mamy fantastycznych kibiców, ale i takich którzy świadomie przyjeżdżają żeby zaszkodzić Chorwacji. To jest sekta, to nie są kibice – stwierdził prezes Chorwackiego Związku Piłki Nożnej Vlatko Marković.

Źródła: euro2012.jutarnji.hr, euro2012.jutarnji.hr, vecernji.hr, vecernji.hr

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE