Home / Bałkany / Macedonia / Ukraina potencjalnym partnerem Macedonii
stop_komora-500

Ukraina potencjalnym partnerem Macedonii

W ubiegłym tygodniu odbyło się w Skopje macedońsko-ukraińskie forum biznesowe, którego gospodarzem był Prezes Izby Gospodarczej Macedonii, Branko Azeski. Uczestniczyli w nim ukraińscy przedsiębiorcy oraz Prezes Ukraińskiej Izby Gospodarczej, Genadij Cziżikov. Podczas rozmów uznano, że istnieje duży potencjał w zakresie możliwości współpracy Ukrainy z Republiką Macedonii. Szczególnie w sektorze rolnictwa, a dokładniej mówiąc w eksporcie macedońskich produktów rolnych na rynek ukraiński.

Azeski i Cziżikov podpisali umowę o współpracy, mówiącą o możliwościach inwestowania w rolnictwo, transport i energię.

Według opinii Azeskiego, macedoński eksport powinien zostać skierowany do krajów wschodnich. Ukraina jest właśnie jednym z takich krajów o stałym znaczącym wzroście ekonomicznym, z dużym i interesującym dla macedońskich firm rynkiem oraz 45 mln społeczeństwie.

Prezes Ukraińskiej Izby Gospodarczej powiedział, że biznesmeni z Ukrainy pragną znaleźć partnerów biznesowych z Macedonii, dlatego są szczególnie zainteresowani warunkami i koniunkturą panującą w RM.

- Przyjechali przedstawiciele firm zajmujących się energetyką, produkcją węgla i stali. Są też obecni przedsiębiorcy, którzy wybudowali największe centra handlowe na terenie Ukrainy, firmy budowlane oraz inwestujący w rozwój hotelarstwa. Znaleźli się na tym forum biznesowym, aby z bliska przyjrzeć się, jakie warunki dla rozwoju przedsiębiorczości panują obecnie na terenie Republiki Macedonii, podkreślił Cziżikov.

Delegacja ukraińskich przedsiębiorców przebywa w Macedonii od czwartku. Podczas pobytu spotkali się oni z Ministrem ds. Inwestycji Zagranicznych, Bilem Pavleskim oraz z kierownictwem Federacji Izb Handlowych.

Źródło: kurir.mk, novamakedonija.com.mk

About Beata Bednarczyk

KOMENTARZE