Home / Gospodarka / Handel / Ułatwienia dla polskich inwestorów w Kosowie
kosowo - lifealive.dk

Ułatwienia dla polskich inwestorów w Kosowie

Autor: Katarzyna Ingram

W niedzielę 17 lutego minęło pięć lat od ogłoszenia przez Kosowo niepodległości. Unormowane relacje z Kosowem są warunkiem przyjęcia Serbii do Unii Europejskiej.

Kiedy pięć lat temu Kosowo ogłaszało niepodległość Serbia zapowiedziała, że obniży rangę stosunków dyplomatycznych z krajami, które uznają Kosowo. Tak też się stało. Serbia obniżała rangę relacji z krajami, które bardzo szybko uznały nowe państwo. Polska uznała Kosowo 26 lutego 2008 roku. Nie pogorszyło to jednak relacji polsko-serbskich być może dlatego, że ówczesny dyplomata serbski przebywający na placówce w Polsce był w stopniu chargé d’affaires.

Polskie inwestycje w Kosowie są niewielkie. Obecnie trwają prace nad nawiązaniem stosunków dyplomatycznych między Polską a Kosowem. Jak nieoficjalnie wiadomo jedna z polskich ambasad na Bałkanach zostanie desygnowana na region Kosowa. Jeśli już do tego dojdzie, ułatwi to polskim firmom inwestowanie w tym regionie.

Według raportu Centralnego Banku Kosowa (który analizowaliśmy na stronach bałkanistyki.org) przedstawionego 31 lipca 2012 roku wynika, że największym inwestorem w Kosowie jest Wielka Brytania. Do czołowych inwestorów w tym regionie należy także Szwajcaria, Austria, Słowenia i USA. Najczęściej inwestycji zagranicznych znajduje się w sektorze budowlanym i w sektorze nieruchomości.

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE