Home / Bałkany / Czarnogóra / Unia Europejska o konieczności unowocześnienia czarnogórskiej gospodarki
gospodarka cyfrowa google.com

Unia Europejska o konieczności unowocześnienia czarnogórskiej gospodarki

Czarnogóra powinna wykorzystać wszystkie zalety, jakie niesie przedsiębiorczość cyfrowa, tak, aby w przyszłości osiągnąć konkurencyjną pozycję na rynku europejskim – oceniają przedstawiciele Unii Europejskiej. Poprawa konkurencyjności pozwoli też na utworzenie nowych miejsc pracy.

Komisja Europejska odnotowała postępy w tym sektorze, dotyczące małych i średnich przedsiębiorstw, ale ogólna sytuacja kraju nie jest jeszcze wystarczająco zadowalająca. Jedną z pozytywnych zmian jest większa swoboda rejestracji przedsiębiorstwa, co jest istotne dla działalności ekonomicznej.

- Musimy stawić czoła rzeczywistości gospodarki cyfrowej w celu sprostania wyzwaniom globalizacji na rynku – skomentował przedstawiciel delegacji UE ds. Czarnogóry, Alberto Kamarata.

Sedno gospodarki cyfrowej nie tkwi w rozmiarach rynków poszczególnych rynków, ale we współpracy w celu zwiększania konkurencyjności. W Unii Europejskiej ponad 40% gospodarek nie ma cyfrowego charakteru, a tylko 2% państw potrafi w pełni wykorzystać zalety cyfryzacji.

Źródła: cdm.me

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE