Home / Polityka / Unia Europejska rozpocznie proces zniesienia wiz dla obywateli Turcji
Turcja i EU - todayszaman.com

Unia Europejska rozpocznie proces zniesienia wiz dla obywateli Turcji

Po blisko 2 latach trudnych negocjacji Turcja i Unia Europejska zgodziły się podpisać 16 grudnia 2013 r. w Ankarze umowę w sprawie rozpoczęcia rozmów dotyczących liberalizacji przepisów wizowych dla obywateli Turcji.

Decyzję o podpisaniu umowy o readmisji podpisano 4 grudnia br. w Brukseli po spotkaniu ministra spraw zagranicznych Turcji Ahmeta Davutoğlu z europejskimi komisarzami do spraw wewnętrznych i rozszerzenia  Cecilią Malstöm i Stefanem Füle odpowiednio.

- To historyczny dzień. Dziś doszliśmy do porozumienia. Będziemy mogli oficjalnie rozpocząć proces uzyskania ruchu bezwizowego już 16 grudnia. Zmiany dotyczące zwolnienie z wiz dla obywateli tureckich mogą zostać wprowadzone zaledwie w 3 i pół roku od rozpoczęcia prac do zakończenia niezbędnych procedur – powiedział Davutoğlu.

Turcja i UE podpisały już umowę o readmisji w 2011 r., jednak negocjacje nie mogły się rozpocząć z powodu głębokiej nieufności pomiędzy krajami. W wyniku długich pertraktacji Turcja zgodziła się przyjąć imigrantów, którzy nielegalnie będą przedostawać się do UE przez Turcję, ale ma prawo do zawieszenia zobowiązania w przypadku braku zgodności  z UE w procesie liberalizacji wizowej. Proces readmisji przyniesie dodatkowe obciążenie na tureckie barki, ale Bruksela zgodziła się na pomoc finansową dla Turcji w tym celu. Turcja złoży również oświadczenie, że jej podpis nie oznacza uznania Republiki Cypryjskiej.

Do tej pory Turcja ostro krytykowała UE za brak pozwolenia na bezwizową możliwość podróżowania dla swoich obywateli. Oprócz bezpośrednich skutków dla ruchu bezwizowego obywateli tureckich do krajów UE, uważa się, że umowa będzie mieć również pozytywny wpływ na proces akcesyjny Turcji.

Źródło: cnnturk.com, ntvmsnbc.com, hurriyet.com.tr

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE