Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Upały w Bułgarii – padło 30 rekordów

Upały w Bułgarii – padło 30 rekordów

Przypadające w połowie lipca najcieplejsze dni w roku, nazywane przez Bułgarów „Goresztnicite” tym razem okazały się ekstremalne. Rekordowe temperatury zarejestrowano do tej pory aż w 30-stu miejscowościach – podaje Państwowy Instytut Meteorologii i Hydrologii Bułgarskiej Akademii Nauk. Największe odnotowane w historii upały zanotowano kolejno w Łowecz – 41.4°C (ubiegły rekord wynosił 36,6°C), Wracy, Swisztowie i Montanie – 41°C, Plewen – 40.7°C, Ruse – 40.6°C, Widyniu – 39.7°C, Weliko Tyrnowo – 39.5°C.

Mieszkańcy Sofii w poszukiwaniu ochłody przenieśli się w pobliże basenów miejskich i plaż – miejsca te całkowicie pękają w szwach, za wejście trzeba zapłacić 4-9 EUR, a butelka wody kosztuje nawet 1,2 EUR. W całym kraju został zatrzymany transport ciężarowy. We Wracy, ze względu na skwar wiele firm zdecydowało się na zmianę godzin pracy.

Dla turystów warunki pogodowe również mogą się okazać uciążliwe. – Nad Morzem Czarnym upały jak w Afryce – pisze serwis tvn.meteo.pl. Lekarze apelują o unikanie przebywania na zewnątrz oraz w środkach komunikacji publicznej w okresie kulminacyjnych temperatur w ciągu dnia.

Źródło: monitor.bg, tvn.meteo.pl, mediapool.bg

 

About Anna Teklińska

KOMENTARZE