Home / Bałkany / Czarnogóra / Uroczysty iftar w Czarnogórze

Uroczysty iftar w Czarnogórze

Czarnogóra jest krajem harmonii i multietnicznej stabilności, które przetrwały w najcięższych momentach historii kraju, stwierdził przewodniczący Partii Bośniackiej Rafet Husović. Wyraził przy tym nadzieję, że jego słowa odbiją się echem również poza granicami Czarnogóry, niosąc pokój, szacunek i równouprawnienie między wszystkimi ludźmi niezależnie od religii.
Okazją do przemówienia Husovicia był iftar [pierwszy posiłek, który spożywa muzułmanin po zachodzie słońca w okresie postu ramadan – przyp. red.], który zorganizowano w ubiegłą sobotę w miejscowości Gornja Plavnica. Husović ocenił, że jest to idealna okazja, aby wierzący podzielili się swoją kulturą i zwyczajami z przyjaciółmi, którzy są innego wyznania.
Obecny podczas uroczystości prezydent Czarnogóry Filip wiele słów poświęcił Turcji, spadkobierczyni Imperium Osmańskiego, z którego islam przywędrował na Bałkany. Podkreślił przy tym, że Turcja była jednym z pierwszych krajów, który uznał niepodległość Czarnogóry, pomagając jej w najistotniejszym momencie.
– Jesteśmy w Czarnogórze dumni z naszych Boszniaków i muzułmanów. Naszym obowiązkiem jest zapewnienie im wolności i poszanowanie wszystkich islamskich potrzeb. Dzięki umowie między rządem i społecznością islamską osiągnięty został oczekiwany cel. Wraz z otwarciem medresy [teologiczna szkoła muzułmańska – przyp. red.] umożliwiliśmy młodym muzułmanom kształcenie w kraju – oświadczył Vujanović.
Prezydent zachęcił również Turcję do inwestowania w Czarnogórze, ponieważ – jak stwierdził – jest ona jednym z najważniejszych partnerów kraju.
Do słów Vujanovicia odniósł się wicepremier Turcji Besir Atalay, który oświadczył, że Czarnogóra jest przykładem zjednoczenia ludzi różnych wyznań i kultur.
– Podpisując dokument, w którym uznaliście islam za oficjalną religię kraju, dokonaliście istotnego przełomu. Nasz rząd daje pełne poparcie dla waszego kraju na drodze do Unii Europejskiej i zachęca tureckich inwestorów do inwestowania w Czarnogórze – poinformował Atalay.

 

Źródło: pobjeda.me

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE