Home / Bałkany / Serbia / USA: Serbsko-kosowskie przejścia graniczne rajem dla przemytników narkotyków

USA: Serbsko-kosowskie przejścia graniczne rajem dla przemytników narkotyków

W trybie natychmiastowym należy rozwiązać problem przemytu narkotyków przez przejścia graniczne między Serbią a Kosowem, zauważa się w raporcie amerykańskiego Departamentu Stanu o światowym handlu narkotykami „Międzynarodowa Strategia Kontroli Narkotyków 2012”.
Władze w Waszyngtonie podkreślają potrzebę pilnego rozwiązania problemów w funkcjonowaniu przejść Jarinje i Brnjak, zamknięcia nielegalnych punktów oraz walki z przemytem narkotyków.
W rzeczonym raporcie o Serbii wspomina się kilkakrotnie, w kontekście przemytu narkotyków z Macedonii i Bułgarii, ponadto poświęcony jest jej cały rozdział analizy o szlakach narkotykowych prowadzących przez jej terytorium. Wśród tych dyskredytujących informacji wspomina się jednak o sukcesie międzynarodowej operacji prowadzonej wraz z serbską Agencją Bezpieczeństwa (BIA) „Balkanski ratnik”, w której skonfiskowano trzy tony kokainy oraz 1,6 mln USD we Włoszech i Urugwaju, jak również rozpoczęciu procesu narkotykowego bossa Darka Šaricia przed serbskim sądem.
Serbia w raporcie Departamentu Stanu została określona jako „istotny kraj w tranzycie narkotyków z Afganistanu, Azji Centralnej i Turcji do państw Europy Środkowej i Zachodniej”. Wraz z Czarnogórą i Albanią została zaliczona do grupy krajów, w których pilnie należy zapobiec wyciekowi narkotyków do UE – tylko znikoma część narkotyków (głównie marihuany i kokainy) dostających się do Serbii zostaje na jej terytorium. Co więcej, w serbskich laboratoriach prowadzona jest produkcja narkotyków syntetycznych, które także przeznaczane są na rynek europejski.
Amerykański raport konstatuje również brak bezpośredniej współpracy między serbskim MSW a misją EULEX, mimo podpisanego porozumienia w tej sprawie.

 

Źródło: tanjug.rs

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE