Home / Bałkany / USA Today: Bledzki kościół jednym z najpiękniejszych na świecie
1386873056000-177348429

USA Today: Bledzki kościół jednym z najpiękniejszych na świecie

Amerykański magazyn USA Today uznał Kościół Wniebowstąpienia, znajdujący się na wyspie na jeziorze Bled, za jeden z najpiękniejszych na świecie. Na portalu internetowym magazynu znajduje się galeria zdjęciowa przedstawiająca 45 najpiękniejszych kościołów z całego świata, którą otwiera zdjęcie najsłynniejszego słoweńskiego obiektu sakralnego. W galerii znajdziemy również zdjęcia świątyń takich jak: hiszpańska Sagrada Familia, Bazylika świętego Piotra w Watykanie czy też paryska Bazylika Sacre-Coeur.

Chrześcijański kościół znajdujący się na wyspie jest jednym z najstarszych miejsc liturgicznych, mieszczących się na terytorium Słowenii. Mimo tego, że wzmianki na jego temat pojawiają się po raz pierwszy w zapisach z 1185r., kościół miał być wzniesiony już w VIII w., podaje Konferencja Episkopatu Słowenii.

Prezbiterium świątyni zdobią freski z 1470r. Na ścianie północnej można podziwiać m.in. sceny zwiastowania św. Annie oraz spotkania Joachima i Anny, a na ścianie południowej znajdują się malowidła przedstawiające nawiedzenie Maryi, narodziny Jezusa i obrzezanie. Częściowo zachowały się też freski ilustrujące scenę koronacji Maryi.

W kościele znajduje się również dobrze zachowana gotycka rzeźba Maryi z XV w.

Źródło: delo.si, rtvslo.si, usatoday.com

About Agnieszka Pajor

Absolwentka filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Śląskim. Była stypendystką programów Erasmus oraz CEEPUS, dzięki którym studiowała w słoweńskim Koprze oraz w chorwackim Zadarze i Osijeku. Bezgranicznie zakochana w kolorach Adriatyku, przyrodzie Bośni i Hercegowiny oraz muzyce Đorđe Balaševicia.
KOMENTARZE