Home / Bałkany / BiH / USAID zainwestuje w BiH w 2014 r.

USAID zainwestuje w BiH w 2014 r.

seebiz.net

Amerykańska Agencja ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) w przyszłym roku zainwestuje w BiH znaczną kwotę pieniędzy, aby pomóc przy rozbudowie rynku ekonomicznego. Informację tę potwierdził w rozmowie dla Agencji FENA Dyrektor Misji USAID w BiH, David Barth. USAID będzie wspierać finansowo BiH poprzez liczne projekty dotyczące marginalizowanych grup społecznych i poprawy środowiska gospodarczego, jednak Barth uważa, że to nie wystarczy do rozwiązania wielu problemów występujących w BiH. Dyrektor Misji USAID w BiH podkreślił, że do marginalizowanych grup należą wszyscy, których prawa człowieka nie są chronione, jak np. osoby niepełnosprawne, dzieci pozbawione opieki rodzicielskiej i wszyscy potrzebujący pomocy prawnej.

David Barth zwrócił także uwagę na problem wysokiego bezrobocia w BiH, zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy mimo ukończenia szkół i uczelni wyższych nie mogą znaleźć zatrudnienia. Według jego słów, nie tylko inwestorzy są odpowiedzialni za otwieranie nowych miejsc pracy, przede wszystkim powinni się tym zajmować liderzy polityczni, a obywatele powinni wymagać od nich udziału w budowie lepszego rynku ekonomicznego.

Dyrektor Misji USAID w BiH zapewnia, że Agencja pomoże obywatelom BiH w działaniach na rzecz pozytywnych zmian w przestrzeni gospodarczej. Przede wszystkim, liderzy polityczni powinni zmienić ustawy, które uniemożliwiają poprawę warunków ekonomicznych w BiH. Ponadto, Barth wskazuje na brak harmonizacji prawodawstwa entitetów jako na negatywny czynnik dla rynku ekonomicznego. Uważa on, że najważniejsza jest walka z korupcją, ponieważ dopóki jest rozpowszechniona, każda inwestycja będzie niosła ze sobą ryzyko. Barth zapytany o ustawy dotyczące sfery ekonomicznej w BiH odpowiedział, iż jak najszybciej powinny zostać przyjęte ustawy o upadłości i rynku pracy.

Źródło: seebiz.net

About Zuzanna Głowacka

Absolwentka gdańskiej slawistyki, wciąż próbuje się zmusić do zakończenia magisterskiej przygody z europeistyką. Zajmuje się tłumaczeniami i współczesną literaturą bośniacką. Aktualnie mieszka i studiuje w Sarajewie.
KOMENTARZE