Home / Kultura / Festiwale / V Podlaska Oktawa Kultur w Białymstoku

V Podlaska Oktawa Kultur w Białymstoku

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku już po raz V organizuje Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru „Podlaska Oktawa Kultur”.

W dniach od 24 do 29 lipca 2012 r. w ramach „Podlaskiej Oktawy Kultur” na placu przy Ratuszu w Białymstoku i w 22 miejscowościach województwa podlaskiego odbędzie się 27 bloków koncertowych, podczas których zaprezentuje się ponad 500 wykonawców z 14 krajów świata.

W tym roku wśród licznych gości z odległych zakątków świata (m.in. z Indii, Ekwadoru czy Rosji) znalazły się także zespoły z Bułgarii, Serbii i Turcji, prezentujące muzykę, kulturę i sztukę folklorystyczną swoich krajów. Są nimi:

DETSTVO (Pazardżik, BUŁGARIA)

Dziecięca grupa taneczna Detstvo powstała w 1962 roku w mieście Pazardżik. Prezentuje folklor z różnych rejonów Bułgarii. Zespół – w skład którego wchodzi 180 dzieci, podzielonych na grupy wiekowe – uchodzi za jedną z najlepszych dziecięcych grup tanecznych w kraju. Detstvo prezentowało swój program między innymi w Egipcie, Hiszpanii, Kanadzie, Syrii i Izraelu.

„DRAGAN MARKOVIĆ” ZABREŽJE (Zabrežje, SERBIA)

Towarzystwo Kulturalno-Artystyczne „Dragan Marković” Zabrežje powstało w 1935 roku. Przez kilkadziesiąt lat jego działalności członkami towarzystwa było ponad cztery tysiące osób, w tym muzycy, wokaliści, a nawet literaci. Obecnie do organizacji należy ponad dwieście osób, skupionych w sześciu sekcjach. Za swoją pracę towarzystwo otrzymało wiele nagród i wyróżnień. Występy grupy mogli podziwiać widzowie m.in. w Grecji, Włoszech i Turcji.

DUVAČKI ORKESTAR DAMIRA SEJDIĆA (Bojnik, SERBIA)

Orkiestra Dęta Damira Sejdića została założona w 1992 roku. Składa się z dziewięciu muzyków. W swoim repertuarze ma tradycyjną muzykę serbską, bałkańską i cygańską oraz muzykę filmową. Z sukcesami brała udział w wielu festiwalach. Grupa występowała między innymi w Austrii, Finlandii, Niemczech i Australii.

İZMİR ÇAĞDAŞ HALK DANSLARI GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ (Izmir, TURCJA)

Zespół został założony w 1995 roku w tureckim Izmirze. Obecnie tańczy w nim około dwustu osób. Na repertuar grupy składają się tańce z wszystkich regionów Turcji, na przykład z prowincji Izmir, Artvin czy Kars. Swoje piękne, kolorowe stroje i ciekawą choreografię zespół prezentował z sukcesami na wielu międzynarodowych festiwalach, między innymi w Anglii, Bułgarii, Francji, Rosji czy na Węgrzech.

Sukcesem  wydarzenia jest stale poszerzająca się współpraca regionalna i międzynarodowa zaangażowanych w jego organizację samorządów, instytucji, organizacji pozarządowych, sponsorów i artystów. Festiwal ukazuje rozmaitość świata i jest wyrazem tolerancji dla inności.

Więcej informacji o Festiwalu na stronie Organizatora.

 

balkanistyka.org objęła „Podlaską Oktawę Kultur” patronatem medialnym

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE