Home / Bałkany / BiH / Valentin Inzko: OHR nie będzie narzucać decyzji w sprawie Statutu Mostaru

Valentin Inzko: OHR nie będzie narzucać decyzji w sprawie Statutu Mostaru

Wysoki Przedstawiciel dla BiH Valentin Inzko oznajmił, że OHR (Biuro Wysokiego Przedstawiciela dla BiH – przyp. red.) nie narzuci żadnych rozwiązań w sprawie Statutu Mostaru. Rozpoczęto cykl rozmów, które nie mają jednakże charakteru negocjacji – ich zadaniem będzie jedynie pomoc w uzyskaniu odpowiednich rezultatów. Pierwszeństwo będą mieć decyzje Trybunału Konstytucyjnego BiH.

Celem wizyty Wysokiego Przedstawiciela w Mostarze było usłyszenie opinii muftego Smajkicia, a także zapoznanie się z głosem społeczności bośniackiej. Inzko podkreślił także znaczenie wspólnot religijnych w utrzymywaniu pokoju.

– Społecznośc międzynarodowa chce, by Mostar stał się miastem z przyszłością. Miastem z potencjałem, w którym rozwiązuje się problemy i buduje zaufanie bez względu na narodowość – powiedział Inzko.

Mufti Smajkić po spotkaniu oznajmił, że przedstawił swoje zdanie na temat sytuacji w Mostarze i wyraził nadzieję, iż wpłynie ono na decyzje, które w zadowalający sposób zmniejszą panujące w mieście napięcie.

Pod koniec roku 2011 Trybunał Konstytucyjny ogłosił, że część Stautu jest niekonstytucyjna i nakazał parlamentowi dokonanie zmian, które umożliwiłyby bezproblemowe przeprowadzenie wyborów samorządowych. Ponieważ partie polityczne do tej pory nie mogły dojść do porozumienia, pojawiły się głosy, że rozwiązaniem tej sprawy powinno znaleźć OHR, który jest również współtwórcą Statutu.

Źródło: seebiz.eu

About Zuzanna Głowacka

Absolwentka gdańskiej slawistyki, wciąż próbuje się zmusić do zakończenia magisterskiej przygody z europeistyką. Zajmuje się tłumaczeniami i współczesną literaturą bośniacką. Aktualnie mieszka i studiuje w Sarajewie.
KOMENTARZE