Home / Kultura / Veles macedońskim miastem kultury 2015
Veles

Veles macedońskim miastem kultury 2015

Veles – miasto znajdujące się w centralnej Macedonii – po raz drugi wygrało ogłoszony przez Ministerstwo Kultury konkurs na dofinansowanie projektu pt. „Miasto Kultury”. Celem konkursu jest stworzenie warunków dla zrównoważonego rozwoju kulturalnego i ułatwienie dostępu obywateli do dóbr kultury oraz umożliwienie ich szerokiego zastosowania. Inicjatywa ma się również przyczynić do odrodzenia kultury na poziomie lokalnym.

Organizatorzy przygotowali bogaty program kulturalny obejmujący liczne atrakcje, które ich zdaniem z pewnością zainteresują wszystkich mieszkańców. Przewidziane są między innymi promocje książek, projekcje filmowe, koncerty z muzyką pop, folk, jazz oraz muzyką kościelną i klasyczną, wystawy, przedstawienia teatralne, wydarzenia skierowane do dzieci i młodzieży oraz warsztaty rzemiosła tradycyjnego.

- Veles jako stolica kultury 2015 roku to miasto z silnym poczuciem przynależności, w którym ze szczególnym szacunkiem pielęgnuje się macedońską kulturę i tożsamość. Jestem pewna, że realizacja ponad 200 imprez kulturalnych pozwoli zachować jego autentyczność, tradycję, historię i kulturę – powiedziała minister kultury Elizabeta Kanczeska-Milevska.

Minister zwróciła też uwagę, że miasto dysponuje nowym budynkiem biblioteki, czterema odnowionymi domami sztuki oraz nowym budynkiem teatru, który zaprojektowany został zgodnie z najwyższymi światowymi standardami.

Projekt „Miasto Kultury” zorganizowany został po raz dwunasty. W poprzednich latach gospodarzami były Kruszevo, Radovisz, Bitola, Prilep, Kumanovo, Sztip, Veles, Kavadarci, Gevgelija, Koczani i Kriva Palanka. 

Źródła: gov.mk, novamakedonija.com.mk

About Patrycja Chajęcka

Doktorantka na Wydziale Polonistyki UW i studentka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Współredaktor portalu "Literatki.com". Publikowała m.in. w „Nowych Książkach”, „Twórczości”, „LiteRacjach” i „EleWatorze”.
KOMENTARZE