Home / Społeczeństwo / Vidovdan – 623 lata od bitwy na Kosowym Polu

Vidovdan – 623 lata od bitwy na Kosowym Polu

W Serbii obchodzony dziś jest Vidovdan, czyli Dzień Świętego Wita. Jest on uczczeniem pamięci Serbów i księcia Lazara Hrebeljanovicia, którzy zginęli z rąk Turków w bitwie na Kosowym Polu w 1389 roku. Porażka Serbii wyznaczyła koniec średniowiecznej państwowości i przejście pod tureckie panowanie.
Uroczystość okolicznościowa z okazji 623. rocznicy bitwy zostanie zorganizowana w Kruševacu. Ceremonię państwową, pod Pomnikiem Kosowskich Bohaterów, poprowadzi sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Negovan Stanković. Natomiast w serbskim monastyrze w Gračanicy liturgię odprawi patriarcha Irinej. Ceremonia ta będzie dodatkowo uczczona wręczeniem przez Diecezję Raško-Prizrenską Orderów Matki Dziewięciu Jugoviciów matkom wielodzietnych rodzin.
W Belgradzie główne uroczystości związane z Vidovdanem zorganizowane zostaną w Cerkwi Świętego Marka, a zakończone złożeniem wieńców w pobliskim parku Tašmajdan.


Jak informuje Serbska Cerkiew Prawosławna, Dzień Świętego Wita po raz pierwszy zostanie uczczony także w Polsce, czego podjęła się parafia pod wezwaniem Świętego Jana Błogosławionego z Białegostoku. W Supraślu z kolei zorganizowane zostaną wykłady o pięćsetletniej historii polsko-bałkańskich związkach.
Vidovdan jest ważną datą w zbiorowej świadomości narodu serbskiego, a także jednym z fundamentów tożsamości zbiorowej. Szczególne znaczenie zyskał podczas tworzenia nowego państwa serbskiego, a jako święto państwowe ustanowiony został w 1889 roku, w 500. rocznicę kosowskiej bitwy i jako takie funkcjonował do końca drugiej wojny światowej. Dzień ten został zapamiętany także dzięki obchodom 600. rocznicy wydarzeń na Kosowym Polu, w 1989 roku w Gazimestanie, które zgromadziły według różnych szacunków od miliona do dwóch milionów osób (Reuters podaje liczbę trzystu tysięcy). Centralne przemówienie wygłosił wówczas przewodniczący prezydium Serbii Slobodan Milošević, który złożył kosowskim Serbom do dziś cytowaną obietnicę: już nikt nigdy nie będzie was tu bił.
Po bitwie na Kosowym Polu ciało księcia Lazara złożone zostało w monastyrze Ravanica, a podczas exodusu Serbów pod przewodnictwem Arsenija Čarnojevicia pod koniec XVII wieku przeniesione do monastyru Vrdnik na Fruškiej Górze. Szczątki księcia wróciły do Ravanicy w 600. rocznicę bitwy.

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE