Home / Polska i Bałkany / VII Festiwal Kultur Regionów Europy: Serbia Centralna
Plakat VII FKRE - Serbia

VII Festiwal Kultur Regionów Europy: Serbia Centralna

Uwaga, Poznań. W dniach 22-25.10.2015 odbędzie się Festiwal poświęcony Serbii Centralnej. Poniżej przedstawiamy program i serdecznie zapraszamy, tym bardziej, że wysyłamy tam swojego człowieka ;-)

Pełna kontrastów kultura Serbii Centralnej, regionu znajdującego się na skrzyżowaniu Zachodu ze Wschodem, jest mieszanką różnorakich wpływów, m.in. bizantyjskich i Cerkwi prawosławnej, a zwyczaje świeckie są tam przesiąknięte tradycjami religijnymi.

Trudne lata wojen bałkańskich, byłej Jugosławii i wreszcie konfliktu bałkańskiego w latach 90-tych XX w. pozostawiły po sobie blizny w mieszkańcach Serbii, którzy czekają dziś w kolejce do Unii Europejskiej.

Dom Bretanii zaprasza na wykłady, warsztaty, filmy przybliżające fascynującą kulturę tego regionu Europy doświadczonego przez burzliwą historię.

22.10.

Serbski tani czwartek w Kinie Muza – bilety: 8 zł

17:00

„Kręgi” („Krugovi”) (2012) reż. S. Golubović, 112 min.

Bośnia, 1993. Na oczach pięciu osób żołnierz płaci

życiem za swój heroiczny czyn. Po dwunastu latach świadkowie tego tragicznego zdarzenia muszą zmierzyć się ze swymi wspomnieniami, chęcią zemsty i poczuciem winy

19:00

„Śmierć człowieka na Bałkanach” („Smrt coveka na Balkanu”) (2012), reż. Miroslav Momčilović, 80 min.

Samotny kompozytor decyduje się popełnić samobójstwo przed kamerą. Po usłyszeniu strzału, do jego mieszkania zbiegają się kolejno sąsiedzi, nie wiedząc, że kamera rejestruje ich zachowania. Zrealizowana w jednym ujęciu dowcipna krytyka zakłamania współczesnego serbskiego społeczeństwa. Jedna z najlepszych czarnych komedii serbskich ostatnich lat.

21:00

„Parada” (2011) reż.  S. Dragojević, 115 min.

Zdeklarowany homofob staje na straży parady równości. Poruszająca komedia łamiąca stereotypy opowiadająca o sytuacji homoseksualistów w konserwatywnej Serbii. Pełna niespodziewanych zwrotów akcji „Parada” podbiła serca widzów nie tylko w krajach bałkańskich, ale też m.in. w Niemczech. Część ujęć pochodzi z marszu równości, który odbył się w Belgradzie w 2010. Film zdobył wiele nagród, m.in. nagrodę Jury Ekumenicznego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w 2012 r. 

23.10 – piątek

Dom Bretanii. Wstęp wolny

17:30

Wykład : Święte miejsca Serbów

dr Tomasz Kwoka – serbista z Uniwersytetu Jagiellońskiego, pasjonat Bałkanów, częsty gość w Serbii. Autor m.in. przewodnika pt. „Serbia. Na skrzyżowaniu kultur”, Wyd. Bezdroża (2014)

Leżąc na styku Wschodu i Zachodu, na początku XIII wieku Serbia ostatecznie wybrała krąg kultury bizantyjskiej, prawosławnej. Ten wybór określił jej rozwój kulturalny, duchowy i polityczny. Z tego okresu świetności pochodzą najwspanialsze pomniki serbskiej kultury duchowej – monastery i cerkwie, wśród których wymienić można choćby królewską Žičę, carską Studenicę, wspaniałe kosowskie świątynie Pećka Patrijaršija, Dečani i Gračanica, a przede wszystkim monaster Hilandar na świętej Górze Atos.

 

19:00

Wykład: Alternatywny Belgrad

Dawid Mikoś – podróżnik, twórca bloga http://www.masaperlowa.pl/

Belgrad – miasto tysiąca murali, które późno kładzie się spać.  Po latach izolacji stolica Serbii przyciąga backpackerów nie tylko wszechobecnym street artem, ale także bogatym życiem nocnym i alternatywną kulturą. Zapraszamy na wycieczkę po artystycznych skłotach, odżywających na nowo centrach kultury i miejscach, gdzie narodziły się jugosłowiańskie legendy rocka.

24.10 – sobota

11:00

Dom Bretanii. Wstęp wolny

Debata nt. aktualnej sytuacji społeczno-politycznej w Serbii

- dr Katarzyna Taczyńska (UMK, Bałkanistyka.org)

Pamięć o komunizmie w Serbii na przykładzie obozu Goli otok

- dr Mirella Korzeniewska-Wiszniewska (UJ)

Przyszłość Serbii w Unii Europejskiej – kluczowe wyzwania

- Draginja Nadaždin (dyrektor Amnesty International Polska)

Prawa człowieka w kontekście masowego przypływu imigrantów do Serbii

Na debacie obecny będzie przedstawiciel MSZ.

Współorganizacja:

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Poznaniu

15:00-17:00

Studio Etnobalans, ul. Wielka 19. Udział bezpłatny

Warsztaty tańców bałkańskich

Prowadzenie: Anna Trąbała – pasjonatka tańców w kręgu. Wiele podróżuje i uczestniczy w licznych warsztatach tanecznych zarówno w Polsce i za granicą. Zna ok. 3000 tańców w kręgu i w parach.

W programie warsztatów pojawią się tańce łatwe i bardziej wymagające jak Oro se vije /krąg się toczy/, czy Staro Oro i Kalac tańczone w rytmie na 3/4, 4/4 i 9/8.

Gość specjalny: Ibrahim Rizevski, urodził się w Belgradzie gdzie żył przez 33 lata.  1972 roku zaczął tańczyć w zespole ”Lola Ribar”, w którym w latach 1977-1987 był solistą oraz grał na tapanie. W 1982 rozpoczął studiować etnologię na Uniwersytecie w Belgradzie. W 1987 przeprowadził się do Szwajcarii i prowadził w Zurychu własny zespół folklorystyczny o nazwie Sloga. Jest zapraszany na warsztaty taneczne na całym świecie, m.in. do Anglii, Holandii, Serbii, Szwajcarii i do Kanady gdzie obecnie żyje

Zapisy: elwira@dombretanii.org.pl lub tel. 61 851 68 51

WYDARZENIE!

24.10

Blue Note, bilety: 30 zł (bilety łączone na koncert Trio Balkan Strings i Fest Noz z Dueo Vincendeau / Felder) do nabycia w Domu Bretanii, biurze klubu Blue Note, Empiku, CIM oraz na www.bilety24.pl

19:00

Koncert – Trio Balkan Strings

Trio Balkan Strings to Zoran, Nikola i Zelijko Starcevic – ojciec i synowie, wirtuozi gitary z Belgradu. W przygotowanym specjalnie na Festiwal programie przedstawią oryginalne interpretacje tradycyjnej muzyki serbskiej z jej asymetrycznymi rytmami i wyjątkową ornamentyką. Gra Trio Balkan Strings łącząca wiele bałkańskich wpływów charakteryzuje się świeżym, niekonwencjonalnym i przepełnionym energią stylem.

„Ich oddanie muzyce bałkańskiej i środkowoeuropejskiej jest inspirujące a gitarowa interpretacja tej muzyki – znakomita”

                                                                                                                        John Mclaughlin

21:00

Fest-Noz z Duo Vincendeau-Felder

Stevan Vincendeau (akordeon diatoniczny) i Thomas Felder (skrzypce) liderzy młodej bretońskiej sceny muzycznej zagrają do bretońskich tańców.

Fest-Noz czyli nocna bretońska zabawa taneczna jest wpisana na listę niematerialnego Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Dom Bretanii tradycyjnie zaprasza na finał Festiwalu artystów z Bretanii, inicjując spotkanie osobistościom muzycznym z różnych regionów Europy.

Bilety: patrz wyżej

25.10

11:00 – 13:00

Dom Bretanii. Udział bezpłatny

Warsztaty kultury serbskiej dla dzieci (6-12 lat) - dr Gordana Đurđev-Małkiewicz (Uniwersytet Wrocławski).

Podczas warsztatów dzieci się nauczą podstawowych zwrotów oraz piosenki w języku serbskim, zapoznają się z najbardziej znanymi Serbami czy tradycyjnymi potrawami. Będzie trochę geografii i historii oraz informacji o współczesnej kulturze i codziennym życiu w Serbii.

Wymagana obecność opiekuna

Zapisy: elwira@dombretanii.org.pl lub tel. 61 851 68 51

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE