Home / Kultura / Festiwale / VII Podlaska Oktawa Kultur w Białymstoku
POK

VII Podlaska Oktawa Kultur w Białymstoku

Już za tydzień w Białymstoku usłyszymy dźwięki charakterystyczne dla kultur z różnych stron świata, instrumenty brzmiące równie ciekawie jak ich nazwy, niepowtarzalne stroje, a także układy taneczne ukazujące m.in. obrzędy i obyczaje wielu kultur. Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku po raz siódmy organizuje Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru „Podlaska Oktawa Kultur”.

W dniach od 21 do 27 lipca 2014 r. w ramach „Podlaskiej Oktawy Kultur” na głównej scenie ustawionej na placu przy Ratuszu w Białymstoku i w 22 miejscowościach województwa podlaskiego odbędzie się ponad 20 bloków koncertowych, podczas których zaprezentują się wykonawcy z kilkunastu krajów świata. W tym roku wśród licznych gości z odległych zakątków świata (m.in. z Japonii, Gruzji czy Rosji) znaleźli się reprezentanci aż 5 krajów bałkańskich. Zobaczymy zespoły z Bułgarii, Serbii, Macedonii, Bośni i Hercegowiny oraz Turcji.

Chudesiya (Pazardżik, BUŁGARIA)

dyrektor artystyczny, choreograf: Tanya Dimitrova

Grupa Chudesiya działa od 2005 roku przy Centrum Młodzieżowym w bułgarskim mieście Pazardżik. Na jej repertuar składają się opracowania taneczne ze wszystkich etnograficznych regionów Bułgarii, stworzone przez najsłynniejszych krajowych choreografów. Zespół z powodzeniem występuje na festiwalach w kraju i za granicą, zdobywał nagrody m.in. w Rumunii, Turcji i Albanii.

Prvi Partizan (Užice, SERBIA)

dyrektor artystyczny: Zeljko Jovanovic

Zespół Pieśni i Tańca „Prvi Partizan” z serbskiego miasta Užice został założony w 1948 roku przez pracowników miejscowej firmy o tej samej nazwie. Głównym celem grupy jest ochrona i przekazywanie kulturalnego dziedzictwa Serbii. Dziś zespół składa się z 400 aktywnych członków, podzielonych na trzy grupy wiekowe. Prvi Partizan prezentował się widzom na całym świecie, występował m.in. w Holandii, Australii i Turcji.

Aco Gjorcev (Negotino, MACEDONIA)

dyrektor artystyczny: Mirjana Janova

kierownik artystyczny, choreograf: Trajkov Goran

kierownik grupy muzycznej: Gjorgi Manev

Zespół ludowy Aco Gjorcev z Negotino działa od 2011 roku, prezentując bogactwo kultury Macedonii. Jego repertuar to pieśni, tańce i muzyka ze wszystkich regionów kraju. W skład zespołu wchodzi 300 osób w wieku 6-23 lat, podzielonych na 12 grup. Aco Gjorcev prezentował się widzom m.in. w Serbii, Turcji i Niemczech.

KUD „Živinice” (Živinice, BOŚNIA I HERCEGOWINA)

dyrektor: Enver Šehović

choreograf: Nedim Bosankić

Zespół ludowy „Živinice” działa od 1945 roku w mieście o tej samej nazwie. W jego skład wchodzi około 200 osób w różnym wieku, podzielonych na grupy folklorystyczną i muzyczną. Repertuar obejmuje 14 układów choreograficznych z różnych regionów Bośni i Hercegowiny. Zespół występował m.in. we Francji, Szwecji, Turcji i na Węgrzech.

Masters Kilic-Kalkan & Nilüfer Halkdanslari Topluluğu (Bursa, TURCJA)

dyrektor: Faruk Alkaya

Zespół powstał w 1984 roku. W swoim repertuarze ma tradycyjne tańce z różnych regionów Turcji, zaś głównym punktem programu są autentyczne układy wykonywane z mieczami i tarczami. Grupa prezentowała się widzom na całym świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Syrii, Holandii, występowała przed papieżem Janem Pawłem II i królową Wielkiej Brytanii Elżbietą II.

Sukcesem  wydarzenia jest stale poszerzająca się współpraca regionalna i międzynarodowa zaangażowanych w jego organizację samorządów, instytucji, organizacji pozarządowych, sponsorów i artystów. Festiwal ukazuje rozmaitość świata i jest wyrazem tolerancji dla inności.

Dyrektorem Festiwalu jest Pan Andrzej Dyrdał. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Więcej informacji oraz szczegółowy program Festiwalu na stronie Organizatora.

Patronat medialny: balkanistyka.org

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE