Home / Bałkany / Słowenia / Słowenia: Ważą się losy spółki Vinakoper

Słowenia: Ważą się losy spółki Vinakoper

Problemy spółki rozpoczęły się w wyniku sporu, który kosztował znanego słoweńskiego producenta win ponad 5 mln EUR. Większościowi udziałowcy, port Koper oraz Istrabenz planują sprzedaż spółki.

Vinakoper do 2010 roku uchodził za największego słoweńskiego plantatora winorośli, od fuzji piwnic Ljutomer i Ormoz utracił tę pozycję. Obecnie Vinakoper zarządza 585 ha winnic. W 2011 roku firma odnotowała prawie 8 mln EUR przychodów i wyprodukowała 3,5 mln litrów wina, odnotowując 200 tys. EUR strat. W tym roku, przy udziale 93 pracowników wyprodukowano 2,4 mln litrów wina, straty powinny być niższe niż w ubiegłym roku. W 2011roku za granicę eksportowano 5%  produkcji, w przyszłym roku Vinakoper zamierza tę ilość podwoić.

W piątek Rada Nadzorcza portu Koper poinformowała, że ostateczna decyzja na temat sprzedaży spółki Adriafin zostanie podjęta wkrótce. Port Koper i Istrabenz poprzez właściciela spółki Adriafin mają 78% udziału w Vinakoper. Rozwiązanie Adriafina znacznie ułatwiłoby przedsiębiorstwom sprzedaż Vinakoper, plany te już wiszą w powietrzu od jakiegoś czasu i są strzeżone przez obie spółki. Jeśli dojdzie do sprzedaży, Vinakoper najprawdopodobniej przejdzie w ręce zagranicznych inwestorów.

W ostatnim czasie Istrabenz, wobec której toczy się postępowanie upadłościowe wraz z  wierzycielami coraz intensywniej stara się o sprzedaż swoich udziałów w Vinakoper i do tego namawia również właścicieli koperskiego portu. Ewentualne zmiany w strukturze własności producenta wina  są powodem obaw mieszkańców słoweńskiej Istrii, ponieważ firma kontroluje dużą część lokalnych gruntów rolnych i tworzy ważną część polityki rolnej.

Firma jest atrakcyjna dla potencjalnych nabywców, jednakże ci chcieli by ją przejąć  za cenę o wiele niższą od  jejwartości. Jej zakupem jest zainteresowane przedsiębiorstwo Oraḥ z Serbii,  bednarze z firmy Brič czy też właściciele Kemiplas. Mimo iż wartość księgowa Vinakoper wynosi 20 mln EUR, a w rzeczywistości firma warta jest jeszcze więcej, potencjalni nabywcy chcieliby ją dostać za mniej niż 10 mln EUR.

Vinakoper niedawno stracił 90 ha ziemi w słoweńskiej Istrii na mocy wyroku sądu po 16 latach sporów.  Konflikt rozpoczął się w 1993 roku, wówczas włączono do rejestru gruntów Vinakoper 90 ha ziemi. Fundusz gruntów rolnych przeciwstawił się tej decyzji, jego przedstawicie argumentowali, iż ziemia w okolicy Pradisiola, Koštabony i Boršty jest ich własnością.  W 1996 roku spór wkroczył na drogę sądową. Sporny teren, 90 hektarów gruntów ma wartość od 5 do 10 mln EUR. W swojej ostatniej decyzji Sąd Najwyższy zasądził grunty na rzecz Funduszu orzekając, że ziemię tę niesłusznie przyznano przedsiębiorstwu Vinakoper w 1993 roku. Prawnicy Vinakoper rozważają możliwość wniesienia skargi konstytucyjnej lub wniosku o zbadanie zgodności wyroku z prawem, zapowiedział dyrektor Vinakoper Nevio Pucer.

Na reakcję producent wina ma ponad miesiąc. Jeśli w życie wejdzie ostatnia decyzja Sądu Najwyższego, firma straci na wartości, co ułatwi jej sprzedaż.

About Katarzyna Baran

KOMENTARZE