Home / Bałkany / Vojislav Šešelj odrzucił propozycję Trybunału w Hadze
vojislav-seselj

Vojislav Šešelj odrzucił propozycję Trybunału w Hadze

Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii w Hadze 10 lipca wydał oficjalne oświadczenie dotyczące procedury warunkowego zwolnienia Vojislava Šešelja. Decyzją sądu proces dotyczący zwolnienia warunkowego został wstrzymany aż do ogłoszenia prawomocnego wyroku, ponieważ oskarżony nie zgodził się na warunki ugody.

Vojislav Šešelj 4 lipca otrzymał od Trybunału propozycję ewentualnego przedterminowego zwolnienia z więzienia aż do ogłoszenia wyroku przez haski sąd. Šešelj dostał trzy dni na rozważenie i pisemną odpowiedź. Przewodniczący składu sędziowskiego sędzia Jean Claude Antonetti wezwał w ubiegłym tygodniu oskarżonego do respektowania wszystkich postanowień dotyczących zwolnienia warunkowego. Aby wyjść z więzienia Šešelj musiałby respektować wszystkie założenia. Porozumienie zakładało między innymi: areszt domowy Šešelja, konfiskatę jego paszportu, dozór policyjny przy każdym pobycie w szpitalu, zakaz kontaktu ze świadkami i ofiarami postępowania toczącego się przeciwko niemu. Oskarżony jednak odrzucił ofertę Trybunału.

Vojislav Šešelj odpowiedział, że jedyne czego mógłby przestrzegać to zakaz opuszczania Serbii. Przyznał również, że z obrzydzeniem odrzucił byle jakie gwarancje zdradzieckich władz Serbii. Wcześniej żądał zniesienia ewentualnego aresztu domowego, które według niego jest niezgodne z prawem międzynarodowym.

Przywódca Serbskiej Partii Radykalnej (Srpska radikalna stranka) podkreślił, że nie będzie się stawiał regularnie na policji, nie będzie nosił elektrycznej obroży, opaski na rękę czy nogę, które uwłaczają godności człowieka. – Będę uczestniczył w życiu politycznym Serbii, będę udzielał wywiadów dla prasy, będę brał udział w programach telewizyjnych. Nie będę krył krytyki dla Trybunału Haskiego, który uważam za nielegalny sąd międzynarodowy – mówił Šešelj.

Proces Šešelja przed Trybunałem w Hadze rozpoczął się w 2003 roku. Polityk jest oskarżony o zbrodnie przeciwko ludzkości. Odrzucając propozycję będzie musiał zostać w więzieniu w Hadze aż do ogłoszenie prawomocnego wyroku.

źródła: vesti – online.com, telegraf.rs, b92.net

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE