Home / Polityka / Vučić o tym, dlaczego Serbia powinna otrzymać datę rozpoczęcia negocjacji

Vučić o tym, dlaczego Serbia powinna otrzymać datę rozpoczęcia negocjacji

vucic-blic.rs

Tematem środowej wizyty wicepremiera Aleksandra Vučicia w Berlinie ma być omówienie działań Serbii w ciągu ostatnich 200 dni mających na celu zbliżenie się do standardów Unii oraz ustalenie daty początku negocjacji Serbii w sprawie przystąpienia do wspólnoty.

Vučić wyraził nadzieję, iż delegacja z Serbii usłyszy w Berlinie dobre wieści, choć zdaje sobie sprawę, że czekają ich ciężkie rozmowy. Wicepremier podkreślał jednak, że Serbia i jej obywatele zrobili wiele na drodze do spełnienia warunków stawianych przez Unię i jeśli wynik rozmów będzie negatywny, będzie to bardzo trudne do wyjaśnienia społeczeństwu.

Według wicepremiera z jednej strony Serbia zrobiła w kwestii przygotowań do bycia kandydatem więcej niż można było oczekiwać. Wśród największych sukcesów Vucić wymienia obszary życia społecznego oraz  reformę systemu prawnego, prawo o zamówieniach publicznych (mające wejść w życie 1 kwietnia br., co jest zgodne z oczekiwaniami UE i OBWE), jak i prawo o wykonywaniu sankcji karnych. Kluczowym projektem jest także strategia na rzecz walki z korupcją.

– Z drugiej strony, jest zainicjowany i prowadzony poważny dialog z Prisztiną, czyli prowadzimy dalej to, co zapoczątkował poprzedni rząd. Uczestniczymy w rozmowach na temat przyszłych stosunków między Serbami i Albańczykami i możemy to zrobić w cywilizowany i rozsądny sposób. Uważamy, że Serbia zrobiła wiele z tego, czego od niej wymagano i dlatego oczekujemy daty początku negocjacji – dodał wicepremier.

 

Źródło: rts.rs, b92.net, novimagazin.rs, smedia.rs

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE