Home / Bałkany / Czarnogóra / Vujanović: Negatywne artykuły mediów zagranicznych o Czarnogórze nie wpłyną na Brukselę

Vujanović: Negatywne artykuły mediów zagranicznych o Czarnogórze nie wpłyną na Brukselę

Artykuły niektórych mediów zagranicznych na temat Czarnogóry jako kraju przestępczości zorganizowanej są rezultatem negatywnej kampanii, prowadzonej w naszym kraju przez środowiska, którym zależy na osiągnięciu określonych wpływów politycznych, oznajmił prezydent Filip Vujanović.
– Takie opinie nie odbiją się raczej echem w Brukseli, ale wśród zagranicznych inwestorów niestety tak – dodał Vujanović.
Według prezydenta, nie należy oczekiwać, aby „ten rodzaj dezinformacji na temat warunków w Czarnogórze” mógł zapobiec czerwcowej decyzji Rady Europejskiej o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Podgoricą. Niemniej, mało korzystne dla wizerunku kraju artykuły i komentarze, które rozpoczęła analiza „Foreign Affairs”, określająca Czarnogórę jako kraj mafijny, mogą – zdaniem Vujanovicia – znacznie obniżyć jej wiarygodność gospodarczą, co z kolei odciągnie potencjalnych inwestorów od lokowania w niej swych pieniędzy.
Oprócz „Foreign Affairs”, powiązaniami czarnogórskich polityków ze światem przestępczym zajęła się ostatnio także stacja BBC – podczas śledztwa dziennikarskiego prowadzonego wraz z organizacją OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) dotarto do dokumentacji, która poddaje w wątpliwość szanse Czarnogóry na pełną integrację z Unią Europejską. W odnalezionych dokumentach Bruksela ma jakoby wyrażać coraz większe obawy wobec politycznej i finansowej korupcji w tym bałkańskim kraju. Według BBC, Czarnogóra w europejskich kręgach nazywana jest „krajem mafijnym”, choć władze w Podgoricy uznały te zarzuty za bezzasadne, co powtórzył Vujanović.

 

Źródło: vijesti.me, montenegro-info.net

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE