Home / Bałkany / BiH / W Andrićgradzie odsłonięto pomnik ku czci Niegosza
Pomnik Niegosza-novosti.rs

W Andrićgradzie odsłonięto pomnik ku czci Niegosza

W piątek 29 listopada, w Andrićgradzie koło Wiszegradu, na wschodzie Republiki Serbskiej miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. W mieście znanym także pod nazwą Kamengrad został odsłonięty pomnik Piotra II Petrowicia Niegosza – poety i władyki czarnogórskiego. Obiekt autorstwa rzeźbiarza Sretena Stojanovicia jest kopią pomników znajdujących się w  Belgradzie i Podgoricy. Umiejscowiony został przed świątynią pod wezwaniem cara Lazara i kosowskich męczenników, która znajduje się na placu imienia Niegosza.

Uroczystość związana jest z obchodami 200. rocznicy narodzin władyki i właśnie do liczby 200 odwoływała się symbolika jej artystycznej oprawy – dwustu członków zespołów folklorystycznych zatańczyło gluvo Glamočko kolo (kolo tańczone bez akompaniamentu), a w niebo zostało wypuszczonych dwieście gołębi.  Odsłonięcia pomnika dokonał literat Matija Bećković, który w swoim przemówieniu przywitał władykę w miejscu, do którego jak stwierdził, musiał on trafić. Podkreślił również, że wybudowanie Andrićgradu jest zasługą Nemanji (Emira) Kusturicy, który: „w czasach burzenia pomników, mostów i świątyń buduje je na nowo, ponieważ jest to jedyną nadzieją na przetrwanie dla małych narodów”.

Uznawany za ojca Andrićgradu Kusturica był obecny przy odsłonięciu monumentu. Podkreślił, że pomnik jest wyrazem ogromnej wdzięczności dla Piotra II Petrowicia, który swoje życie jako władca, twórca i duchowy poświęcił opiewaniu wolności i walce o jej przywrócenie. Nadmienił również, że Iwo Andrić, którego imię zostało nadane miastu, przez całe życie uznawał Niegosza za swojego duchowego przewodnika. Uczestniczący w uroczystości prezydent Republiki Serbskiej Milorad Dodik dodał, że rzeźba stanowi wieczne świadectwo miłości narodu do Niegosza. Wśród zebranych gości znaleźli się także: premier Republiki Serbskiej Željka Cvijanović, ambasador Rosji w Bośni i Hercegowinie Aleksandar Bocan-Harčenko, dostojnicy kościelni, liczne osoby ze świata sztuki i polityki oraz okoliczni mieszkańcy.

Źródło: tanjug.rs, novosti.rs

About Pamela Rogala

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu. Fascynują ją procesy społeczne, podróże oraz poznawanie obcych kultur. Szczerze i bezgranicznie zakochana w Serbii.
KOMENTARZE