Home / Bałkany / Grecja / W Atenach możesz zobaczyć najpiękniejsze budynki
fot: MOnuMENTA.com
fot: MOnuMENTA.com

W Atenach możesz zobaczyć najpiękniejsze budynki

Ateny, miasto kojarzące się głównie z zabytkami kultury antycznej, pokazuje swoje inne, mniej znane oblicze z przełomu XIX i XX wieku. Na podstawie ewidencji wiadomo, że do dziś przetrwało blisko 11 tysięcy budynków zbudowanych w okresie od 1830 roku, tj. od powstania nowożytnego greckiego państwa, do czasów drugiej wojny światowej. Są pośród nich wille, prywatne inwestycje, budynki publiczne. Chociaż różnią się one przeznaczeniem i stylami, łączy je jedna cecha – wszystkie sprawiają, że miasto staje się ogólnodostępnym wielkim muzeum. Wiele z nich to dzieła wielkich architektów, stanowią niesamowicie interesujący, atrakcyjny i wciąż mało zbadany aspekt miasta.

Tego faktu nie mogła przeoczyć archeolog Irini Gratsia, która dziewięć lat temu wpadła na pomysł spisania i opisania dziedzictwa architektonicznego greckiej stolicy. Około 300 wolontariuszy w ramach stowarzyszenia MOnuMENTA, od trzech lat ze starannością spisywało zabytkowe budynki oraz gromadzili informacje na ich temat zarówno w zasobach archiwów, a nawet poprzez przeprowadzanie wywiadów, które zostały nagrane.

Aby rozpowszechnić wiedzę zebraną przez MOnuMENTA, otwarto właśnie wystawę fotograficzną pod tytułem: „W Atenach zobaczysz najpiękniejsze budynki”. Prezentuje ona efekty pracy wolontariuszy zaangażowanych w program. Można ją obejrzeć w Centrum Odwiedzających przy Centrum Kultury Fundacji Stawrosa Niarchosa w Faliro. Jest otwarta dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-21.00 w okresie od 17 do 30 września.

Na podstawie:  event.facebook.comStowarzyszenie MOnuMENTA, FB stowarzyszenia, ekathimerini.com

 

Kira Charytoniuk

KOMENTARZE