Home / Polityka / Bezpieczeństwo / W BiH miny wciąż zabijają
mine - ocdn.eu

W BiH miny wciąż zabijają

Mimo tego, że wojna zakończyła się ponad 18 lat temu, wykorzystywane podczas niej miny wciąż stanowią śmiertelne zagrożenie dla mieszkańców BiH. Od początku roku na skutek eksplozji min zginęły już 2 osoby, a 2 zostały ranne.

Pierwsza ofiara została znaleziona 7 stycznia br. w lesie, w pobliżu miejscowości Teslić w środkowej Bośni. Najprawdopodobniej dwie osoby aktywowały minę podczas zbierania drewna. Drugą ofiarą min w ostatnim czasie stał się 10-letni chłopiec, który zginął podczas zbierania z ojcem złomu na oznaczonym polu minowym w okolicach Gračanicy. Jego ojciec przeżył, ale odniósł poważne obrażenia.

Największa ilość min pozostała na linii frontu – dzisiejszej granicy między entitetami FBiH i RS. Do wypadków dochodzi najczęściej podczas zbierania drewna i runa leśnego. Szacuje się, że w BiH pozostało jeszcze ok. 220 tys. min w 13 tys. lokalizacji. Łączna powierzchnia terytorium BiH, co do której istnieją podejrzenia, że może być zaminowana to 1367 km², czyli ponad 3% całej powierzchni.

Od 1996 roku z powodu eksplozji min zginęło kilka tysięcy osób (237 dzieci). W trakcie rozminowywania obrażenia odniosło 114 saperów, 46 z nich śmiertelne. w 2008 roku Rada Ministrów BiH przyjęła Strategię Działania Przeciwminowego na lata 2009-2019, której założeniem jest całkowite oczyszczenie BiH z min do 2019 roku. Na osiągnięcie tego celu potrzebne jest ok. 80 mln KM (40 mln EUR).

Źródło: oslobodjenje.ba

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE