Home / Bałkany / BiH / W BiH odbyła się konferencja nt. sytuacji osób niepełnosprawnych
Invalidska_kolica_radiosarajevo.ba

W BiH odbyła się konferencja nt. sytuacji osób niepełnosprawnych

Osoby z niepełnosprawnościami, ich zdolność do pracy i życia w lokalnej społeczności były tematem konferencji, która odbyła się w Sarajewie w dniach 29-30 maja 2014 roku. Spotkanie miało na celu zwiększenie świadomości, ale także uczestnictwa obywateli w procesie reformowania prawa na rzecz niepełnosprawnych. W ten sposób chciano również zapewnić realizację Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Konferencja, w której uczestniczyło wielu ekspertów z krajowych i międzynarodowych organizacji, odbyła się w ramach projektu PERSON – finansowanego przez Unię Europejską.

Na konferencji poruszano tematy związane z sytuacją osób niepełnosprawnych w BiH. Dyskutowano między innymi o ich prawach, rehabilitacji, o problemach, jakie napotykają niepełnosprawni na swojej drodze. Szczególną uwagę poświęcono tematyce życia w lokalnej społeczności. W czasie konferencji wystąpili eksperci z Unii Europejskiej, którzy poprzez praktyczne przykłady starali się zainteresować tym tematem opinię publiczną. Przedstawili również wiele ciekawych rozwiązań, dzięki którym sytuacja osób niepełnosprawnych poprawiłaby się w przyszłości. Haris Haverić, dyrektor Stowarzyszenia SUMERO, które zajmuje się tym tematem, zwrócił uwagę na to, że konferencja ma na celu rozpoczęcie dialogu o potrzebie reformy systemu opieki i sposobu ujednolicenia przepisów krajowych z międzynarodowymi standardami. Jak dodał, wierzy w to, że wnioski z dyskusji przyczynią się do pozytywnych zmian, które już pomału następują.

W przeddzień konferencji nastąpiło oficjalne otwarcie pierwszego centrum obsługi w BiH dla rodziców i członków rodzin dzieci z zaburzeniami rozwojowymi. Jest to część projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Dajcie nam szansę” („Dajte nam šansu”). Centrum ma zapewnić opiekę psychologiczną i prawną, a także ma umożliwić krótkie pobyty dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami.

 

Źródło: radiosarajevo.ba 1 i 2

About Anna Sokulska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunkach filologiach polska i filologia serbska. Interesuje ją kultura Bałkanów, zwłaszcza Serbii. Uwielbia współczesną literaturę serbską i polską. W wolnych chwilach lubi podróżować i uczyć innych. Aktualnie jest studentką studiów podyplomowych na kierunku Nauczanie języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
KOMENTARZE