Home / Bałkany / BiH / W BiH wciąż istnieją ośrodki dla uchodźców
uchodźcy

W BiH wciąż istnieją ośrodki dla uchodźców

W XXI wieku, w prawie 20 lat od zakończenia wojny na terenie BiH nadal funkcjonują ośrodki dla uchodźców, gdzie mieszkają setki ludzi. Opuszczając swoje prawdziwe domy, nie spodziewali się, że ich życie na wygnaniu trwać będzie tak długo.

Około 2,5 mln mieszkańców BiH zmuszonych zostało do opuszczenia swoich domów, ponad milion osób uciekło. Proces powrotu rozpoczął się wraz z podpisaniem porozumienia z Dayton w 1995 r., na podstawie Aneksu VII tego dokumentu.

UNHCR (Biuro Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców) twierdzi, że uchodźców w tym kraju jest nawet 75 000. Jeden z największych ośrodków dla tych ludzi znajduje się w Tuzli. Każdy budynek ma cztery mieszkania tej samej powierzchni, które po wojnie wybudowane zostały przez rząd Norwegii. Żyje tam ok. 500 osób.

Trudno to nazwać przyzwoitym życiem, ale część rodzin nadal boi się wrócić do swoich prawdziwych domów. BiH może być usatysfakcjonowana rozwiązaniem kwestii uchodźców, jednocześnie można zrozumieć rozczarowanie tych, którzy nie wrócili do swych domów, komentował minister ds. praw człowieka i uchodźców, Damir Ljubić. Uważa on, że fakt, iż ponad milion osób zdecydowało się na powrót do miejsca zamieszkania przed wojną i ponad 300 000 mieszkań zostało odnowionych, to pewnego rodzaju sukces.

Informacje o kontroli zgłoszeń pobytu w Republice Serbskiej, o której pisaliśmy już na balkanistyka.org, budzą wśród uchodźców sprzeciw – czemu jedni mogą posiadać dwa obywatelstwa, a inni nie mogą głosować w miejscu, gdzie kiedyś żyli?

Rodziny te żyją w dużym ubóstwie, niektórzy mają do wykorzystanie maksymalnie 200 EUR miesięcznie. Nie muszą oni płacić za wynajem mieszkania czy wodę przebywając w ośrodku, a do opłat za prąd otrzymują dodatek, który jest właściwie jedyną ulgą finansową, która się im należy. Rząd BiH twierdzi, że wspomniany ośrodek zostanie zamknięty w 2017 r. Co wtedy stanie się z przebywającymi tam ludźmi?

 

Źródło: balkans.aljazeera.net

About Angelika Zanki

Absolwentka Europeistyki i Slawistyki Zachodniej i Południowej (kroatystyka) na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała również na Wydziale Filozoficznym w Zagrzebiu, doktorantka UW. Jej korzenie wywodzą się z Dalmacji, stąd miłość do Chorwacji i zainteresowanie całym regionem. Lubi zajmować się tłumaczeniami i uczeniem chorwackiego. Zainteresowana sytuacją polityczną i gospodarczą Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny, jak i kulturą obu krajów.
KOMENTARZE