Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / W ostatnich latach Serbia zainwestowała w Czarnogórze 300 mln EUR

W ostatnich latach Serbia zainwestowała w Czarnogórze 300 mln EUR

euro-1000rad_pl

Przedsiębiorstwa z Serbii w ciągu ostatnich 8 lat ulokowały w Czarnogórze 300 mln EUR, oświadczył Serbsko-czarnogórski Klub Gospodarczy. Łączna wymiana handlowa między dwoma krajami w 2012 r. wyniosła ponad 600 mln EUR, poinformowano po jego posiedzeniu.

Klub Gospodarczy poruszył kwestię systemu płatności między Serbią i Czarnogórą, który rocznie wynosi więcej niż 700 mln EUR. Jego uregulowanie przyniosłoby zdaniem Klubu oszczędności rzędu 10 mln EUR, nie są nim jednak zainteresowane komercyjne banki w Czarnogórze. Jak zapewnia Bank Centralny (Centralna Banka Crne Gore, CBCG), we wrześniu 2007 r., po podpisaniu umowy o płatnościach z bankami narodowymi Serbii i Bośni i Hercegowiny, CBCG zapewnił rozwiązania prawne potrzebne do włączenia wszystkich krajowych banków do systemu rozliczeń międzynarodowych, którego operatorem jest Narodowy Bank Serbii. Rozwiązaniem były zainteresowane tylko dwa z jedenastu banków, one jednak także zrezygnowały z tego modelu płatności, Bank Centralny nie ma natomiast żadnej prawnej podstawy do nałożenia na banki takiego obowiązku.

 

Serbsko-czarnogórski Klub Gospodarczy powstał w 2012 roku by przyczynić się do wzmocnienia stosunków gospodarczych między krajami.

 

Źródło: pobjeda.me, profitiraj.ba

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE