Home / Bałkany / Czarnogóra / W Czarnogórze jest 120 tys. pustych mieszkań
mieszkania - siol.net

W Czarnogórze jest 120 tys. pustych mieszkań

Choć z Czarnogórskiego Urzędu Statystycznego (Monstat), pod koniec ubiegłego roku, poinformowano o liczbie wynajmujących mieszkania w Czarnogórze, to wciąż nie istnieją ogólne statystyki. – Informacje na temat korzystania z lokalu przez gospodarstwa domowe, jak i te, dotyczące lokatorów, nie są jeszcze dostępne. Oczekuje się, że wyniki zostaną opublikowane pod koniec września lub na początku października, poinformował Blic Montenegro, Monstat.
Urząd Statystyczny nie dysponuje danymi na temat liczby mieszkań, które są zadeklarowane jako lokale do wynajęcia, ale możliwe jest, że będzie to można sprawdzić na podstawie informacji zebranych w spisie. Według ostatniego spisu, w Czarnogórze jest aż 58 978 pustych mieszkań, tymczasowo niezamieszkałych 52 927, a opuszczonych 7 051. Prawie o dwóch tysiącach lokali nie ma informacji dotyczących sposobu ich wykorzystywania. Łącznie jest więc prawie 120 tys. mieszkań, które są prawdopodobnie wynajmowane. W samej Podgoricy jest 12,7 tysięcy pustych lokali, w czasie sezonu turystycznego wykorzystywanych jest 3,75 tysięcy, a w całym kraju ponad 60 tys.
Jeśli przyjmie się, że średnia cena za wynajem mieszkania wynosi 250 euro, a w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych podpisano, że należy opodatkować przychody z tytułu wynajmu mieszkania w wysokości 9%, to każdy, kto wynajmuje mieszkanie, jest winny państwu 22,5 euro miesięcznie. Daje to w skali roku sumę 270 euro. Jeżeli państwo, jak należy, inkasowałoby podatek od wszystkich, którzy wynajmują mieszkania, miesięcznie spływałoby do państwowej kasy 2,7 mln euro. Tylko na opodatkowaniu kraj traci więc rocznie 32,4 mln euro.

Źródło: pobjeda.me, rtcg.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE