Home / Bałkany / Czarnogóra / W Czarnogórze coraz więcej turystów
Turyści w Bułgarii

W Czarnogórze coraz więcej turystów

Sezon turystyczny na dobre się rozpoczął. O tym, że to będzie dobry czas dla Czarnogóry, może świadczyć fakt, że w miniony weekend w kraju przebywało 55 000 turystów, a to 7% więcej niż w zeszłym roku, pokazują dane lokalnych agencji turystycznych. Jak dla portalu Pobjeda powiedziała dyrektor Czarnogórskiej Organizacji Turystycznej (NTOCG), Željka Radak-Kukavičić, lepsza frekwencja zanotowana została także w parkach narodowych, które w czerwcu odwiedziło około 40 000 gości, a to aż o 35% więcej niż w czerwcu zeszłego roku.
Znacząco wzrosła również liczba korzystających ze statków wycieczkowych, a także tych, którzy w ten sposób docierają do Czarnogóry. Jak mówi Radak-Kukavičić, najwięcej gości przebywa w rejonie Riwiery Budwańskiej, a wzrost zanotowano w prawie wszystkich północnych gminach.
Lotniska w Podgoricy i Tivacie, od początku roku do 21 czerwca, obsłużyły ponad pół miliona podróżnych. W pierwszych sześciu miesiącach tego roku, do portu w Kotorze wpłynęło 145 jachtów, a to 15% więcej niż w tym samym okresie w 2014 roku. Liczba tych, którzy do kraju dostali się statkami wynosi 144 000, aż 59% więcej niż w zeszłym roku, powiedziano z NTOCG.
W maju, według oficjalnych statystyk, w Czarnogórze zanotowano 99 980 przyjazdów turystycznych, 9,5% więcej niż w maju 2014 roku. Liczba noclegów wyniosła 437 602 (8,3% więcej niż w ubiegłym roku). 88,8% noclegów zrealizowali turyści zagraniczni, a 11,2% krajowi. – Działania, które zostały zrealizowane w przeszłości oraz wskaźniki turystyczne dla pięciu pierwszych miesięcy tego roku, pokazują, że aktualny sezon idzie w dobrym kierunku. – Przemysł turystyczny dostosował tegoroczną ofertę do obecnej sytuacji gospodarczej, przede wszystkim jeśli chodzi o ceny i jakość tego, co oferujemy, mówi Radak-Kukavičić. Twierdzi, że bogaty program wydarzeń świadczy o tym, że oprócz tradycyjnego wypoczynku, goście przybywają do Czarnogóry z powodu imprez, które są organizowane. W Budwie, w dniach 15-18 lipca, odbywa się Sea Dance Festival. Oczekujemy dwa razy więcej gości niż w zeszłym roku, a wśród zapowiedzianych turystów z 50 krajów (ze wszystkich kontynentów), najwięcej ma przybyć z Europy Zachodniej (Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii i Belgi), dodała.
Wydarzenia z początku tego roku, w tym kryzys rosyjski, wskazywały, że to może być ciężki sezon, a jednak obecne dane wskazują przeciwnie. Oprócz turystów z regionu, jak mówi dyrektor NTOCG, zauważalna jest większa liczba gości z ważnych rynków, jak Francja czy Niemcy. Przyczyny dużej frekwencji upatruje się w cenach zakwaterowania. Za nocleg ze śniadaniem trzeba zapłacić 15 euro w hotelach dwugwiazdkowych, 23 euro w trzygwiazdkowych i 60 euro w hotelach czterogwiazdkowych i więcej. – Różnorodność i konkurencyjna oferta, bogactwo przyrody i dziedzictwo kulturowe, wciąż unowocześniana infrastruktura turystyczna to sprawy, na których Czarnogóra buduje swoją pozycję na rynku, powiedziała Radak-Kukavičić.

Źródło: portalanalitika.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE