Home / Polityka / Bezpieczeństwo / W Czarnogórze nie powstaną bazy wojskowe NATO
Crna-Gora-NATO - novosti.rs

W Czarnogórze nie powstaną bazy wojskowe NATO

Ministerstwo Obrony Czarnogóry wyraźnie oświadczyło, że nie ma planów rozmieszczenia sił NATO w kraju, a także powstania baz wojskowych.
W ostatnich latach często prowadzono dyskusje o formie obecności wojskowych sił NATO w momencie przystąpienia Czarnogóry do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Nierzadko w tych rozmowach padały słowa o budowie baz wojskowych. Ministerstwo Obrony podkreśliło jednak jednoznacznie, że pełne członkostwo Czarnogóry w NATO nie obejmuje budowy baz wojskowych na terytorium kraju. Z resortu przypomina się, że NATO może skorzystać z ziem państw członkowskich tylko za ich zgodą. – W związku z tym, nie ma żadnych planów rozmieszczenia sił NATO w Czarnogórze, ani tworzenia baz wojskowych. Nawet jeśli zaistnieje potrzeba, by NATO skorzystało z naszego terytorium, musi to nastąpić w porozumieniu z władzami kraju i zgodnie z podpisanymi umowami, ogłoszono z resortu dla Portalu Analitika.
Podkreśla się przy tym, że całkowita obecność sił NATO nie jest wykluczona. – Będą miały bowiem miejsce szkolenia i ćwiczenia z Armią Czarnogóry, udzielona zostanie również pomoc w przypadku katastrof naturalnych lub sztucznych. Dodatkowo, wojska mogą się pojawić w przypadku aktywacji artykułu V Traktatu Północnoatlantyckiego, który mówi, że jeśli członek NATO zostanie zaatakowany, wtedy wszystkie pozostałe kraje członkowskie muszą uczestniczyć w jego obronie.
Wojskowy analityk, Aleksandar Radić informuje, że nie ma najmniejszego śladu, by którykolwiek z członków sojuszu, poruszył kwestię obecności swoich sił na terytorium Czarnogóry i podkreśla, że w kraju nie ma warunków, by takie zainteresowanie miało w ogóle mieć miejsce. Z powodu niewielkiej liczby sił zbrojnych, ale również zbyt małej przestrzeni do rozwoju ośrodka szkoleniowego, Czarnogóra nie jest dla pozostałych członków interesująca, powiedział.

Źródło: rtcg.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE