Home / Gospodarka / Inwestycje / W Czarnogórze rozwija się sieć światłowodowa

W Czarnogórze rozwija się sieć światłowodowa

Czarnogórski Telekom kontynuuje wdrażanie usługi „Optic do domu” (Optika do kuće), która opiera się o trwającą rozbudowę sieci światłowodowej (z ang. fiber optic network) i umożliwia odbiorcom dostęp do najnowocześniejszych serwisów teleinformatycznych.

W ostatnim czasie dostęp do nowoczesnej szerokopasmowej sieci światłowodowej  uzyskali mieszkańcy kolejnych stołecznych osiedli między bulwarem sv. Petar Cetinjski i ulicą Dalmatinską.   Zaawansowane prace trwają też w innych częściach Podgoricy – na osiedlach Stari Areodrom, Čelebić City i Tuški Put. W najbliższej przyszłości planowana jest rozbudowa infrastruktury sieci optycznej w okolicy Centrum Sportu i wokół centrum handlowego Gintaš.

Usługa „Optic do domu” została  uruchomiona w 2009 roku.  Jako pierwsi możliwość korzystania z dobrodziejstw szybkiej sieci uzyskali mieszkańcy niektórych dzielnic Podgoricy, a niedługo potem także Budvy, Baru i Herceg Novi. Tylko w 2009 i 2010 roku nakłady firmy Telekom na  rozbudowę infrastruktury wyniosły  1,4 mln EUR.

Sieć światłowodowa jest nazywana technologią przyszłości. Charakteryzuje się dużą przepustowością, odpornością na zakłócenia i podsłuchy elektroniczne, jest także mało awaryjna. Dla klientów oznacza to możliwość dostępu do serwisów które wymagają lepszych parametrów łącza jak np. telewizja cyfrowa, szybki Internet, czy wideokonferencje.

Źródło: portalanalitika.me, vijesti.me

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE