Home / Gospodarka / Nieruchomości / W Czarnogórze trwa wyprzedaż nieruchomości

W Czarnogórze trwa wyprzedaż nieruchomości

Kryzys gospodarczy, który ogarnął Europę zdaje się, że nie zamierza oszczędzić milionerów z Czarnogóry. Ci, którzy w latach 2006-07 sprzedali ojcowskie posiadłości – działki, domy i mieszkania, zrobili dobry interes. Umieszczając pieniądze w bankach na korzystnych lokatach, dorobili się całkiem pokaźnych majątków – które dalej inwestowano w budowę mieszkań, kupno nieruchomości w Podgoricy i Belgradzie czy też w inwestycje zagraniczne.
Niestety swobodne i nieograniczone wydawanie pieniędzy się skończyło, a sielanka czarnogórskich milionerów tym samym dobiegła końca. Przyzwyczajeni do dostatniego życia w realiach, których podaż wyprzedza pobyt, zmuszeni są do sprzedawania swych nieruchomości za bezcen. Powodem tak silnego zamieszania na rynku nieruchomości jest ogólny brak pieniędzy. Pod młotek idą więc mieszkania w Belgradzie, oraz posiadłości w innych miastach Serbii i Czarnogóry.
W czasach koniunktury, zamożni Rosjanie i inni przyjezdni wykupywali nieruchomości na wybrzeżu, a czarnogórscy milionerzy gromadzili swoje aktywa  w centrach Belgradu, Podgoricy czy Nowym Sadzie, zupełnie nie licząc się z ceną. Dziś nieruchomości, których wartość przed dwoma laty wynosiła 150 tys. EUR obecnie kosztują 80 tys. EUR, co jak łatwo obliczyć daje niemal dwukrotnie niższą cenę.

Tekst: bankar.me, novosti.rs, tłum. i red. Agata Zielińska

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE