Home / Bałkany / W Grecji znów padnie rekord Guinnessa?
biała wieża

W Grecji znów padnie rekord Guinnessa?

Zakochanej w sztuce origami Greczynce, Mirto Dimitru, już raz udało się zapisać w Księdze Rekordów Guinessa. W maju ubiegłego roku z nenufarów origami stworzyła gigantyczną mozaikę słynnej Białej Wieży w Salonikach. Teraz rozpoczyna przygotowania do nowego przedsięwzięcia – chce pobić swój własny rekord, tworząc kolejną największą kompozycję z origami na świecie, tym razem w Atenach.

Mirto Dimitru urodziła się w 1983 roku w Salonikach. W wieku osiemnastu lat wyjechała do Aten, aby studiować na wydziale Polityki i Antropologii Społecznej na miejscowym uniwersytecie. Od małego jednak przejawiała zainteresowanie plastyką i pracami manualnymi. Uśmiech losu sprawił, że uzdolniona studentka otrzymała stypendium na kontynuację nauki w Ithaca College w Nowym Jorku, tam zaś spotkała pewnego profesora z Japonii. – To on nauczył mnie origami. Na początku traktowałam to jak zwykłe hobby, które jednak szybko całkowicie mnie pochłonęło – opowiadała artystka na łamach gazety „Etnos”. Nie minęło wiele czasu, a zdecydowała się na wyjazd do Japonii.

W Kraju Kwitnącej Wiśni dalej rozwijała swój talent. Wkrótce została pierwszą grecką nauczycielką origami. Zresztą jak na razie jedyną. Prowadziła nawet letnie kursy na uniwersytetach w Tokio i Hiroszimie.

- To było coś niesamowitego. Uczyłam Japończyków ich własnej sztuki. Pierwszą pracą, jaką przygotowałam z moimi uczniami, była grecka flaga – wspomina. Prace Dimitru pokazywane były m. in. w Muzeum Origami w Tokio, japońskich ambasadach oraz na wielu wystawach, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Artystka opublikowała również dwa poradniki poświęcone temu hobby, w Grecji wciąż nietypowemu.

Dimitru robi jednak wszystko, aby swoją pasją zarazić innych. Gigantyczną mozaikę Białej Wieży – jednej z wizytówek Salonik – pomagało jej ułożyć około 10 tysięcy osób. Była to największa układanka origami na świecie – papierowa wieża miała powierzchnię 403 m2, a do jej ułożenia posłużyło 40 tysięcy nenufarów. Tym samym pobity został rekord ustanowiony cztery lata wcześniej w Hongkongu.

Dimitru jest zdania, że greckie dziedzictwo i japońska sztuka znakomicie się uzupełniają. W ostatnim czasie stworzyła m. in. papierową kolekcję starożytnych instrumentów muzycznych oraz serię potworów znanych z greckiej mitologii. Inspiracji często poszukuje na wystawach w ateńskich muzeach. Dzięki swojej pasji nie tylko zaznajamia Japończyków z kulturą Grecji, ale również ma okazję przekonać do origami swoich rodaków.

Na artystkę czeka kolejne wyzwanie. Za niespełna trzy miesiące, 18 marca 2014 roku, tym razem w Atenach, Dimitru będzie próbowała pobić swój własny rekord. Zamarzyła jej się olbrzymia podobizna sowy – symbolu miasta i starożytnej bogini Ateny. Za budulec ponownie mają posłużyć papierowe nenufary, a samo dzieło ma osiągnąć powierzchnię 500 m2. Aby całe przedsięwzięcie zakończyło się powodzeniem, potrzeba do pomocy dwukrotnie więcej osób niż w Salonikach.

źródła: ethnos.gr, myrtodimitriou-origami.gr, athensmagazine.gr

About Krzysztof Usakiewicz

Doktorant na Wydziale "Artes Liberales" UW. Uwielbia całe Bałkany, ale szczególnym sentymentem darzy Grecję i Bułgarię. Wolne chwilę poświęca wyprawom rowerowym (oczywiście, najchętniej po Bałkanach) oraz grze w scrabble.
KOMENTARZE