Home / Bałkany / Chorwacja / W imię rodziny – walka o referendum w Chorwacji
U-ime-obitelji-685x455

W imię rodziny – walka o referendum w Chorwacji

Gdy powoli ucichły już emocje wywołane chęcią wprowadzenia do szkół wychowania seksualnego, mieszkańców Chorwacji dzielą kolejne rozterki.

W ciągu ostatniego miesiąca miała miejsce inicjatywa obywatelska o nazwie „U ime obitelji” (w imię rodziny – przyp. red.). Jej celem było zebranie podpisów do referendum, podczas którego obywatele mieliby odpowiedzieć na pytanie: Czy należy w Konstytucji Republiki Chorwacji umieścić definicję, według której małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny? Mówiąc krócej: małżeństwo = kobieta + mężczyzna i nie ma innej opcji.

Warto zaznaczyć, że w Chorwacji nie ma ustawy zezwalającej na związki homoseksualne, a referendum, jeśli się odbędzie, będzie trzecim w historii, po referendum w sprawie ogłoszenia Niepodległości i wejścia do Unii Europejskiej.

Wolontariusze w ciągu 15 dni zbierali podpisy na ulicach miast i uzyskali wymaganą minimalną liczbę 10% wyborców, która jest potrzebne do rozpisania referendum. Inicjatywę wspierają znane osobistości takie jak Thompson, Igor Štimac, Blanka Vlašić oraz religijne i obronne stowarzyszenia. Kto sponsoruje takie przedsięwzięcie? Stowarzyszenie twierdzi, że otrzymuje pieniądze od darczyńców i odpiera tezę, że za wszystkim stoi Kościół.

Zbieranie podpisów zaczęto 12 maja, kiedy w rejestrze było 4 514 984 wyborców, czyli potrzebne 10% wynosiło więcej niż 450 tys. Na początku pojawiły się niejasności na temat liczby uprawnionych do głosowania, ale i tak udało się zebrać więcej głosów niż potrzeba. Inicjatywa „U ime obitelji” wysłała ostatnio otwarty list do prezydenta Josipovicia, żeby publicznie podkreślił ważność referendum, ponieważ pojawiły się pogłoski, że zmianę musi przegłosować jeszcze dodatkowo Sabor. W ciągu najbliższych dwóch lub trzech tygodni Sabor otrzyma księgi z podpisami, dokładną ilość podpisów i powinien wtedy wyznaczyć termin referendum.

Według oficjalnej strony zebrano już ponad 710 000 podpisów za referendum, które będzie sporym wydatkiem dla walczącego z kryzysem państwa.

Na odpowiedź przeciwników akcji nie trzeba było długo czekać. Na Facebooku pojawiła się inicjatywa „U ime svake obitelji” (W imię każdej rodziny – przyp. red.) oraz posiadająca ponad 80 tys. fanów strona „Hoću da to uđe u Ustav” (Chcę żeby to weszło do Konstytucji – przyp. red.), na której publikowane są najbardziej absurdalne pomysły zmiany najważniejszego aktu prawnego w państwie. 27 maja w Zagrzebiu odbył się Marsz przeciw dyskryminacji.

Niedawno pojawiły się również informację, że logo inicjatywy zostało ukradzione od Stowarzyszenia Jewish Family z Los Angeles. Z drugiej strony Stowarzyszenie żąda przeprosin od Telewizji HRT za nazwanie przez prowadzącego Dziennik Zorana Šprajca akcji homofobiczną.

Źródło: vecernji.hr, uimeobitelji.net, index.hr 1, 2 i 3, 24sata.hr

About Alicja Samolewicz

KOMENTARZE