Home / Bałkany / Chorwacja / W jaki sposób Serbia może zyskać na znaczeniu gospodarczym w regionie po wejściu Chorwacji do UE?
hrv eu - buka.com

W jaki sposób Serbia może zyskać na znaczeniu gospodarczym w regionie po wejściu Chorwacji do UE?

Wejście Chorwacji do Unii Europejskiej będzie miało konsekwencje polityczne oraz ekonomiczne nie tylko dla niej samej, ale także dla regionu. Jedną z ważniejszych kwestii gospodarczych jest to, że Chorwacja wyjdzie z porozumienia CEFTA, zapewniającego uprzywilejowane warunki handlu na Bałkanach.

Wyjście z CEFTA będzie znaczącym minusem dla Chorwacji, przede wszystkim ze względu na wzrost ceł.

- Jeśli chodzi o sytuację na serbskim rynku, import z Chorwacji podrożeje. Szacuje się, że przeciętne cła mogą wzrosnąć nawet trzykrotnie – mówi Jadranka Zenić Zeljković, z serbskiego Ministerstwa Handlu. Wskazuje ona również, iż Serbia mogłaby próbować lokować swoje produkty na określonych rynkach, na których do tej pory obecna była Chorwacja, gdyż ceny wyrobów pochodzących z tego kraju pójdą w górę.

Serbia zyska gospodarczo na wejściu Chorwacji do UE. Przede wszystkim zmieni się jej pozycja w regionie CEFTA – na bardziej dominującą. Przewidywane jest także zwiększenie nadwyżki w wymianie handlowej z państwami sąsiednimi, oczekiwane są także liczniejsze inwestycje.

Asystentka ministra ds. handlu i turystyki Republiki Serbskiej Dušanka Tegeltija powiedziała, że Republika Serbska obawia się wejścia Chorwacji do Unii; przede wszystkim ze względu na to, że ma nadwyżkę w wymianie handlowej z tym państwem. Po wprowadzeniu określonych barier zarówno technicznych, jak i celnych, eksport nie będzie możliwy. Dodała ona również, że Republika Serbska w takiej sytuacji zwróci się ku innym rynkom, przede wszystkim ku Serbii właśnie.

Źródło: rts.rs, tanjug.rs

About Agnieszka Prykiel

KOMENTARZE