Home / Bałkany / BiH / W kantonie Sarajewo powstaje pierwszy IT Hub w BiH
IT Hub - klix.ba

W kantonie Sarajewo powstaje pierwszy IT Hub w BiH

W połowie stycznia w Bosmal City Center w gminie Novi Grad ma zostać otwarty pierwszy IT Hub w Bośni i Hercegowinie. Centrum, które zajmie 2 400 m2, ma pomóc w tworzeniu nowych miejsc pracy, powstrzymać drenaż mózgów, przyczynić się do wymiany wiedzy i doświadczeń wśród specjalistów, a także pomóc w dokształcaniu pracowników tego sektora. Hub 387 ma zapewnić bardzo nowoczesne środowisko pracy zorganizowane zgodnie z najwyższymi standardami w branży. Do tej pory swój udział w projekcie zapowiedziało 5 firm: Mistral Technologies, Authority Partners, Starting Point, NEST 71 i OliveBH, a oczekuje się, że w Hubie zostanie zatrudnione jeszcze 400 osób.

Senad Zaimović, współzałożyciel pierwszego IT Huba zwraca uwagę, że celem jest zebranie w jednym miejscu jak największej liczby spółek IT. Twórcy mają nadzieję, że to stworzy warunki do wejścia do BiH międzynarodowych firm IT jak Google czy Amazon.

Pomysł został doceniony przez Projekt poprawy rozwoju lokalnego GOLD (Projekt unaprijeđenja lokalnog razvoja), finansowany wspólnie przez USAID, SIDA i MarketMakers, wspierany przez szwajcarską agencję ds. współpracy i rozwoju (SDC).

Technologia informacyjna znalazła swoje miejsce w strategii rozwoju gminy, bo zapewnia szybki wzrost zatrudnienia i umożliwia stosunkowo tanie tworzenie miejsc pracy, powiedział burmistrz gminy, Semir Efendić. Władze zamierzają między innymi środkami z budżetu wesprzeć kształcenie personelu, który będzie pracować w tym miejscu. Novi Grad ma 14 szkół podstawowych, w których można zacząć kształcenie i rozwijanie zainteresowań w tym kierunku, gmina będzie też uczestniczyć w tworzeniu planowanej przez Hub akademii kształcącej kadry różnego szczebla, dodał Efendić.

 

Źródło: klix.ba

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE