Home / Bałkany / Czarnogóra / W Krakowie otwarto Konsulat Honorowy Czarnogóry
konsulat honorowy - rzeszow.uw.gov.pl

W Krakowie otwarto Konsulat Honorowy Czarnogóry

Wicepremier oraz minister spraw zagranicznych i integracji europejskiej, Igor Lukšić, w obecności Ramiza Bašicia, ambasadora Czarnogóry w Polsce, otworzył 29 października br., Konsulat Honorowy Czarnogóry w Krakowie.
Igor Lukšić wyraził w swoim przemówieniu przekonanie, że konsulat w Krakowie przyczyni się do dalszego zacieśniania wzajemnych więzi oraz relacji Czarnogóry i Polski, przede wszystkim pod względem gospodarczym i kulturalnym, ale także zbliży oba narody. Minister podkreślił znaczenie współpracy w dziedzinie ochrony i ciągłej poprawy wzajemnych stosunków. – Jestem szczególnie zadowolony, że mogę powiedzieć, iż dzięki bardzo dobrym stosunkom, wzajemnemu zrozumieniu i poparciu, Czarnogóra i Polska w ostatnich latach, poprzez intensywny dialog polityczny, z poświęceniem pracowały nad wzmocnieniem naszych stosunków.
Podczas ceremonii otwarcia wicepremier przypomniał wiele wspólnych działań i projektów w dziedzinie kultury, nauki i edukacji, a które w znacznym stopniu wciąż przyczyniają się do lepszego, wzajemnego rozumienia się Polski i Czarnogóry.
Konsul honorowy Czarnogóry w Krakowie, Marcin Ruta i prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski, w swoich wystąpieniach również wskazywali na znaczenie wzmocnienia więzi między krajami wyrażając przy tym chęć dalszego pogłębiania współpracy, do którego z pewnością przyczyni się otwarcie konsulatu.
Podczas otwarcia szczególnie podkreślano znaczenie współpracy gospodarczej między dwoma krajami, a o wynikach wspólnych wysiłków na rzecz wzmocnienia stosunków gospodarczych świadczy fakt, że Czarnogóra staje się dla Polaków coraz bardziej interesującym miejscem pod względem turystycznym. Liczba turystów z Polski wzrosła w ostatnich czterech latach trzykrotnie.
Otwarciu konsulatu towarzyszyła wystawa fotografii „Ukryte w Boce” autorstwa polskiego archeologa, Janusza Recława.
Konsulat w Krakowie będzie dodatkowo umacniał bardzo dobre stosunki między Czarnogórą i Polską oraz przyczyni się do wzmocnienia dialogu politycznego i znaczącej współpracy w różnych dziedzinach.

Źródło: gov.me, podgorica.msz.gov.pl

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE