Home / Bałkany / Macedonia / W Macedonii przegłosowano nową ustawę lustracyjną

W Macedonii przegłosowano nową ustawę lustracyjną

Parlament Macedonii przegłosował w środę wieczorem nową ustawę lustracyjną, która oprócz urzędników i osób publicznych umieści na liście do weryfikacji także biznesmenów, którzy zgromadzili kapitał w czasie transformacji politycznej w kraju.

Nowe prawo zostało przedłożone przez rządzącą centroprawicową VMRO-DPMNE, a zostało poparte przez koalicyjną, albańską partię BDI i opozycyjne PDSH oraz LDP. Przeciwko ustawie głosowali Socjaldemokraci.

Poprzednia ustawa lustracyjna, uchwalona w 2008 r., została odrzucona przez Trybunał z powodu przepisów naruszających ład konstytucyjny. W marcu Trybunał uznał, że nie można lustrować ludzi związanych zawodowo z dziennikarstwem, organizacjami pozarządowymi, czy osób duchownych. Uznał też, że lustracja może objąć jedynie okres 1945 – 1991 roku, a więc do czasu, kiedy Macedonia ogłosiła niepodległość, nie zaś jak chcieli ustawodawcy do roku 2006, czyli uchwalenia prawa o publicznym dostępie do informacji.

Rząd uważa, że ​​obecna ustawa doprowadzi do ideologicznego pojednania i oczyszczenia klimatu wobec tego, kto dorobił się dużych pieniędzy z pomocą tajnych służb komunistycznych. Opozycja uważa z kolei, że ustawa jest niezgodna z konstytucją  i będzie ona używana do politycznej zemsty wobec przeciwników politycznych.

Niektórzy eksperci polemizowali z koncepcją, która właśnie została przekształcona w tekst prawny, twierdząc np., że doprowadzi ona do masowych naruszeń praw człowieka. W piątek Fundacja Open Society w Macedonii wystosowała oficjalne pismo do Prezydenta Macedonii Gjorge  Ivanova, by nie podpisywał ustawy, gdyż, jak się twierdzi w liście, publiczna dyskusja wykazała, że istnieje w niej wiele sprzeczności i niejasności. Ustawy przegłosowana w obecnym kształcie pozwala m. in. na umieszczenie dokumentów byłych informatorów i współpracowników w internecie.

Źródło: plusinfo.mk, balkaninsight.com, libertas.mk

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE