Home / Polityka / W maju koniec procesu Karadžicia

W maju koniec procesu Karadžicia

Proces Radovana Karadżicia w Hadze wznowiono 19 stycznia 2012 r. po złożeniu zeznań przez świadka, którego tożsamość jest chroniona. Była to 154. osoba, która zeznawała w sprawie oskarżonego o ludobójstwo Karadžicia. Postępowanie rozpoczęto w październiku 2009 r.
Zaprezentowane zostały dowody  świadczące o winie Karadžicia i jego udziale w akcie ludobójstwa -masakrze przeprowadzonej na 7000 muzułmańskich mężczyzn i chłopców ze Srebrenicy oraz prześladowaniu dziesiątków tysięcy kobiet, dzieci i starców, którzy znajdowali się pod ochroną ONZ po 11 lipca 1995 r., kiedy to enklawa została przejęta przez Armię Republiki Serbskiej.
Haska prokuratura do tej pory zakończyła prezentację dowodów związanych z oskarżeniem o prześladowanie Bośniaków i Chorwatów w całej Bośni i Hercegowinie, terror wobec ludności cywilnej w Sarajewie podczas długotrwałego ostrzału snajperskiego, a także uwięzienie jako zakładników przedstawicieli międzynarodowych sił pokojowych w okresie między 1992 a 1995 rokiem.
Serge Brammertz, główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, pod koniec ubiegłego roku oznajmił, że postępowanie przeciwko byłemu prezydentowi RS powinno zostać zakończone w maju 2012 roku, zwracając uwagę, że jest to jednakże tylko przybliżony termin zamknięcia sprawy Karadžicia.
Proces zostanie wznowiony w poniedziałek 23 stycznia 2012 r.

Tekst: dnevniavaz.ba, tłum. i red. Zuzanna Głowacka

About Zuzanna Głowacka

Absolwentka gdańskiej slawistyki, wciąż próbuje się zmusić do zakończenia magisterskiej przygody z europeistyką. Zajmuje się tłumaczeniami i współczesną literaturą bośniacką. Aktualnie mieszka i studiuje w Sarajewie.
KOMENTARZE