Home / Polityka / Bezpieczeństwo / W ocenie Funduszu na Rzecz Pokoju Czarnogóra jest państwem stabilnym
Czarnogóra i UE

W ocenie Funduszu na Rzecz Pokoju Czarnogóra jest państwem stabilnym

Pośród 178 badanych krajów Czarnogóra zajęła 134. miejsce dzięki czemu jest zaliczana do kategorii krajów stabilnych -  wykazał dziewiąty doroczny Indeks Państw Upadłych opublikowany przez Fundusz na Rzecz Pokoju (Fund for Peace).

Kategoria państw stabilnych dzieli się na trzy grupy, oznaczone różnymi odcieniami koloru żółtego. Czarnogóra znajduje się w najsłabszej z grup, czyli tej, która widnieje najbliżej państw oznaczonych na czerwono z napisem „ostrzeżenie”.

Czarnogóra została sklasyfikowana w tej samej grupie wraz z Chorwacją, Grecją, Omanem, Mongolią, Kuwejtem, Rumunią, Bułgarią, Panamą, Bahamami i Barbadosem. Pośród krajów Bałkanów Zachodnich najwyżej w rankingu uplasowała  się Słowenia na 163. miejscu, za nią Chorwacja na 135. miejscu i Czarnogóra z miejscem 134. Inne kraje bałkańskie oceniono zdecydowanie gorzej – Albania znalazła się na 119. miejscu, Macedonia na 112., a Serbia na 92. Najgorzej wypadła Bośnia i Hercegowina, która zajęła 83. miejsce.

Najlepiej oceniono kraje skandynawskie, które zajęły cztery z pięciu najlepszych miejsc. Najwyższy stopień podium przypadł Finlandii, za nią znalazła się Szwecja, następnie Norwegia i piąta Dania. Jedynym krajem spoza Skandynawii w pierwszej piątce jest czwarta Szwajcaria.

Najniżej w rankingu znajdują się kraje takie jak Somalia, Demokratyczna Republika Kongo, Sudan i Sudan Południowy. Wśród najgorszych krajów do życia znalazły się także Afganistan, Jemen i Irak.

Źródło: pobjeda.me

About Marta Buraczyńska

KOMENTARZE