Home / Kultura / Serbia: W okolicy miejscowości Rudnik odkryto średniowieczne miasto
Rudnik-archeologia-novostri.rs

Serbia: W okolicy miejscowości Rudnik odkryto średniowieczne miasto

Archeolodzy odkryli ośrodek miejski z czasów dynastii Nemanjiciów w okolicy miejscowości Rudnik. Średniowieczne miasto, położone na górze o tej samej nazwie, skupiało się wokół ważnego szlaku komunikacyjnego i handlowego.

Dejan Radičević, doktor Wydziału Archeologicznego na Uniwersytecie w Belgradzie i Ana Cicović, pracownica Muzeum Ziemi Rudnicko-Takowskiej podsumowują badania, które prowadzili w Rudniku. Przyniosły one wiele zaskoczeń i zmieniły sposób postrzegania średniowiecznego serbskiego miasta.

Miasteczko Rudnik – czyli inaczej Kopalnia – znane było już wcześniej z rud srebra, złota, żelaza i ołowiu, które stanowiły bogactwo średniowiecznej Serbii. To tu w XIV wieku wykuto pierwsze dinary z cyrylickim napisem. To właśnie złoża sprawiły, że osada stała się ważnym punktem na szlaku handlowym. Handlarze z wybrzeża sprzedawali tu towary luksusowe, zaś kupowali surowce.

– Historia znacząco wykorzystała źródła pisane, historycy muszą bardziej zwrócić uwagę na badania archeologiczne, bo one przynoszą nowe fakty istotne do zrozumienia przeszłości – mówi doktor Radičević.

Z badań wynika, że średniowieczni Serbowie zamieszkiwali murowane domy, spośród których były i wielopiętrowe. Część z nich miała wydzielone miejsce do pracy. Bogatsi mieszczanie ozdabiali swoje budynki freskami. Znaleziska archeologiczne pokazują Serbię jako kraj bogaty, silny pod względem administracyjnym i prawnym, rozwinięty technicznie szczególnie pod kątem wyrobu i obróbki metalu. Niedawne odkrycia pokazują miasto wybudowane wedle surowych i ekologicznych zasad urbanistycznych. Główny plac miasta był dla przykładu położony z daleka od kopalnianych szybów. Według archeologów fakty te zmieniają zupełnie tezy jugosłowiańskiej komunistycznej historiografii, według której średniowieczni Serbowie mieszkali w prymitywnych osadach nie posiadając wiedzy technicznej i administracyjnej. Ich zdaniem pracownicy administracyjni, wojskowi i handlowi tamtego okresu musieli być poliglotami, ze względu na kontakt z zagranicznymi handlarzami i gastarbajterami. Według badaczy na tak starannie murowane domy, wysokiej jakości odzież oraz przedmioty codziennego użytku mogli sobie pozwolić jedynie majętni mieszczanie. O bogactwie świadczą też liczne cerkwie.

Pierwsze wykopaliska archeologiczne w Serbii rozpoczął w 1865 roku Janko Šafarik, jednak wyniki jego pracy wyszły na światło dzienne dopiero po drugiej wojnie światowej. Od tamtego czasu aż do dziś nie prowadzono w okolicy Rudnika poważniejszych badań. Najstarsze źródła pisane o tym regionie pochodzą z czasów króla Dragutina, który panował w latach 1276-1282. Rejony te były wtedy niezwykle ważne ze względu na swoje kopalnie i huty, które stanowiły znaczącą część dochodów państwa.

Źródła: novosti.rs, nezavisne.com, wikipedia.org

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE