Home / Polska i Bałkany / W Polsce były strajki górników, a w Serbii zaczyna się strajk grabarzy
1843862-groblje-bozman-kragujevac-foto-biljana-nenkovic

W Polsce były strajki górników, a w Serbii zaczyna się strajk grabarzy

W Polsce niedawno zakończyły się strajki górników i rolników, a w jednym z serbskich miast rozpoczął się właśnie strajk pracowników miejskiego przedsiębiorstwa usług komunalnych. Przyczyną strajku trwającego od 19 lutego br. jest niewypłacenie pięciu kolejnych pensji dla pracowników spółki komunalnej „Gradska groblja” w mieście Kragujevac, w centralnej Serbii.

Według przewodniczącego związku zawodowego, Sašy Novakovicia, łączny dług przedsiębiorstwa w stosunku do pracowników wynosi 30 milionów dinarów. – Pracują tylko osoby niezbędne przy przebiegu ceremonii pogrzebowej: grabarze, kierowcy karawanów oraz pracownicy prosektorium, a także w zależności od potrzeb – osoby przygotowujące zmarłych do pogrzebu. Ze 112 zatrudnionych pracowników, strajkuje 87 – powiedział Novaković.

Łączna kwota wypłat oraz opłaty świadczeń dla zatrudnionych w spółce w ciągu miesiąca wynosi 6,7 miliona dinarów. Przedsiębiorstwo „Gradska groblja” zarządza czterema największymi cmentarzami w Kragujevcu.

Podczas ostatniego posiedzenia Rady Miasta Kragujevac przedstawiciele władz ujawnili, że długi dziewięciu przedsiębiorstw komunalnych w mieście wzrosły w ciągu ostatnich pięciu lat. Szacuje się, że jest to kwota około 3 milionów dinarów.

źródła: blic.rs, telegraf.rs

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE