Home / Kultura / Festiwale / W Polsce świętujemy tłusty czwartek – a w Serbii w tym czasie festiwal boczku i wina!
4rg5fe

W Polsce świętujemy tłusty czwartek – a w Serbii w tym czasie festiwal boczku i wina!

W mieście Kačarevo w dniach 12-15 lutego odbywa się Slaninijada, czyli festiwal tradycyjnie produkowanego boczku. W wydarzeniu uczestniczy około 300 wystawców. Są to producenci w głównej mierze krajowi, wytwórcy detaliczni i lokalni . Władze miasta szacują, że w tych dniach Kačarevo może odwiedzić nawet 80 tys. gości.

Przedstawiciele agencji turystycznej z Pančeva oraz klubu turystycznego z Kačareva ogłosili 3 lutego, na konferencji prasowej, że spodziewają się znacznych zysków finansowych. Według nich Slaninijada wpływa na wzrost liczby hodowli wieprzowiny oraz na rozwój etno turystyki regionu.

Organizatorzy zauważają, że podczas festiwalu sprzedaje się głównie boczek produkcji krajowej, przyrządzany w dawny, domowy sposób, bez użycia dodatków. Podczas Slaninijady będzie można kupić produkty nie dostępne na co dzień w sklepach.

Podczas festiwalu, która odbywa się w Kačarevie od 1988 roku, zostanie wręczona nagroda „Złotego zwycięzcy Slaninijady”.

Przedstawiciele Stowarzyszenia winiarzy pod wezwaniem Świętego Tryfuna z Dolova ogłosili, że w ich mieście również odbędzie się festiwal, tyle, że wina – Vinarijada. Wydarzenie promuje uprawę winorośli i winiarstwo. Przy tej okazji odbędzie się także szereg specjalistycznych wykładów oraz ocena próbek młodych win z regionu.

Impreza zakończy się 14 lutego, kiedy to odbywa się święto patrona plantatorów winorośli, wtedy także będzie miał miejsce bogaty program kulturalny oraz wystawna kolacja.

źródło: rtv.rs

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE