Home / Bałkany / Bułgaria / W roku 2015 mniej rosyjskich turystów odwiedzi Bułgarię
Albena_resort_Boby_Dimitrov

W roku 2015 mniej rosyjskich turystów odwiedzi Bułgarię

Bułgarskie ministerstwo turystyki prognozuje spadek liczby rosyjskich turystów w 2015 r., co ocenia jako skutek sankcji Unii Europejskiej wymierzonych w Moskwę oraz osłabienia wartości rubla.

Jak pokazują dane Narodowego Instytutu Statystycznego, w okresie od stycznia do listopada 2014 r. Bułgarię odwiedziło 645 825 turystów z Rosji. W porównaniu z 2013 rokiem był to spadek o 3,1%. Głównymi przyczynami takiego stanu rzeczy są: sytuacja na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, dewaluacja rubla, wzrost cen wczasów zagranicznych w Rosji, nałożenie ograniczeń w podróżowaniu na pewne grupy rosyjskich obywateli, bankructwo ponad 20 rosyjskich firm turystycznych oraz załamywanie się programów czarterowych.

– Oceny specjalistów pokazują, że w 2015 r. możemy spodziewać się utrzymania tendencja spadku liczby turystów z Rosji. – oświadczyła bułgarska minister turystyki Nikolina Angełkowa. Obawy ekspertów są związane z oczekiwanym gwałtownym podrożeniem zagranicznych wczasów dla Rosjan. Prognozy wskazują nawet na skok o 50–80% w porównaniu z poprzednim rokiem. Wśród dodatkowych czynników wpływających na wyżej przedstawione ustalenia należy wymienić ograniczenia w podróżowaniu nałożone na szereg rosyjskich biznesmenów oraz urzędników, wprowadzenie nowych zasad korzystania z funduszy społecznych, dzięki którym wcześniej państwo fundowało urzędnikom i ich rodzinom wczasy w Bułgarii, rozwój turystyki krajowej w Rosji, jak i konkurencyjne ceny rosyjskich kurortów w porównaniu z bułgarskimi.

W podsumowaniu minister turystyki zaznaczyła, że oczekuje się kontynuacji także innej negatywnej tendencji z 2014 r. – rosyjscy turyści wydali wtedy o 6% mniej w czasie urlopów zagranicznych niż w 2013 r.

Ministerstwo Turystyki jednak nie dysponuje środkami, by w realny sposób ograniczyć negatywne następstwa dla bułgarskiej branży turystycznej spowodowane sankcjami UE wymierzonymi w Rosję.

Źródło: 24chasa.bg

About Krzysztof Popek

Doktorant historii i student filologii bułgarskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zafascynowany XIX-wiecznymi Bałkanami, psami corgi Elżbiety II oraz czarną kawą.
KOMENTARZE