Home / Bałkany / Serbia / W Serbii Dunaj spokojniejszy niż na Węgrzech
Dunav - b92.net

W Serbii Dunaj spokojniejszy niż na Węgrzech

Autor: Aleksandra Szmurlik

Na Dunaju w Serbii, poziom wody jest już wysoko, dlatego też jednostki sektora kryzysowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Serbii rozpoczęły przygotowania do przyjęcia fali powodziowej, której szczyt jest oczekiwany w Serbii w środę (12.06) i czwartek (13.06). Zaczęto przygotowywać do ewakuacji te gospodarstwa, które znajdują się w strefie zagrożenia, mówił w wywiadzie dla  B92 wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, sektora do spraw nadzwyczajnych  Djordje Babić.

Sytuacja na Dunaju w Serbii nie jest jednak tak krytyczna, jak na Węgrzech czy w Niemczech, a ewakuacja mieszkańców przewidziana jest na najbliższe dwa dni tylko w punktach zagrożenia, mówił serbski premier Ivica Dačić podczas nadzwyczajnego posiedzenia Komendy Głównej ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Dodał także, że sprawozdania z Krajowego Biura Pogodowego oraz Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Departament Bezpieczeństwa pokazują, że ewentualne podtopienia nie będą groźne w skutkach. Przez kolejne 10 dni wszystkie służby będę przygotowane na interwencje w razie potrzeby.

Premier wyraził nadzieje, że przy dobrej koordynacji ze strony rządu uda się przezwyciężyć obecną sytuację, bez potrzeby wprowadzania stanu nadzwyczajnego, jak to miało miejsce w ubiegłym roku podczas zimy. Taką sama nadzieję wyraził Milorad Pješčić, dyrektor Departamentu Gospodarki Wodnej, podkreślając, że sytuacja na rzekach w Serbii jest pod kontrolą i nie ma powodu, by wprowadzać stan wyjątkowy.

Naczelnik sektora odpowiedzialnego za sytuacje nadzwyczajne, Predrag Marić, dodał także, że krytyczny moment na Dunaju ma dopiero nadejść, ale podkreślił, że nie przewiduje się by woda miała przerwać lub przekroczyć poziom wałów. Mimo tych pozytywnych prognoz zapewniono, że wszystko jest przygotowane na ewentualny najgorszy scenariusz, a centra humanitarne np. z Nišu będą wysyłać na zagrożone tereny pompy oraz systemy do szybkiego budowania wałów. W razie potrzeby w najbliższych dniach będzie ewakuowanych około 1200 osób z 550 mieszkań, 300 domów oraz około 160 sztuk bydła. Są to okolice Somboru, Apatina, Inđije czy Beočinu.

Dyrektor Instytutu Hydrometeorologicznego Serbii, Vladan Kocić powiedział, że deszcze, które w trakcie najbliższych dni będą podały w Serbii nie spowodują tak poważnych strat jak na Węgrzech. Serbowie mogą więc czuć się spokojniej niż mieszkańcy Czech czy Niemiec.

Źródło: b92.net, tanjug.rs

KOMENTARZE