Home / Bałkany / W Siedmiogrodzie powstanie buddyjska świątynia?
budda

W Siedmiogrodzie powstanie buddyjska świątynia?

Świątynia Buddy miałaby zostać zbudowana w gminie Sânzieni (węg. Kézdiszentlélek) złożonej z czterech wiosek w 99% procentach zamieszkanych przez Węgrów. Celem świątyni byłaby „pomoc ludziom szukającym szczęścia”.

Za planami budowy centrum medytacyjnego o nazwie Szabadító Anya stoi wspólnota Karma Sedrub Csöling, działająca na terenie siedmiogrodzkiego okręgu Trei Scaune (węg. Háromszék) i pozostająca w związkach z buddystami z Węgier. Przedstawiciel wspólnoty Barna Demeter wyjaśnia, że celem budowy świątyni jest medytacja i poszukiwanie wyzwolenia od choroby, nędzy i cierpienia, które to wyzwolenie można osiągnąć poprzez podążenie drogą Buddy. Na co dzień zajmujący się akupunkturą mieszkaniec Sânzieni zdaje sobie sprawę, że podobna świątynia w Transylwanii byłaby raczej egzotyczną ciekawostką, podkreśla jednak, że dążenie do szczęścia jest u nich tak samo ważne, jak na Wschodzie, a buddyzm nie jest religią, tylko filozofią życia. Demeter absolutnie nie wierzy w stereotyp, że Węgrzy są smutniejsi od innych narodów, ponieważ – jak twierdzi – umysł człowieka sam w sobie jest radosny i szczęśliwy, a ten pozytywny stan może zakłócić jedynie drugi człowiek. Jak konkluduje członek buddyjskiej wspólnoty: „każdy człowiek chciałby być szczęśliwy, natomiast żaden nie chciałby cierpieć. Największym jednak problemem jest to, że nikt nie wie, co jest cierpienia przyczyną, a co szczęścia źródłem. Żeby żyć bez cierpienia, trzeba więc poznać jego przyczynę, ale też źródło szczęścia”.

Zaplanowana świątynia ma to poszukiwanie przyczyn i źródeł umożliwić.

Źródła: szekelyhon.ro, maihirek.com, sanzieni.ro.

About Joanna Berłowska

Ukończyła filologię serbską i chorwacką w Poznaniu, następnie przez dwa lata studiowała węgierski w Budapeszcie. Obecnie podróżuje po Europie Środkowej (także służbowo). Kiedy ma czas, pisze pracę magisterską o dwujęzycznych Węgrach w Wojwodinie. Od 2013 r. związana z redakcją portalu balkanistyka.org.
KOMENTARZE