Home / Bałkany / Słowenia / W Słowenii coraz więcej zagranicznych turystów
Źródło: allworldtowns.com
Źródło: allworldtowns.com

W Słowenii coraz więcej zagranicznych turystów

Słoweński Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące liczby turystów zagranicznych w pierwszych pięciu miesiącach roku. W obiektach noclegowych w maju 2015 odnotowano o 11% więcej turystów niż w maju poprzedniego roku. Tego miesiąca aż o jedną trzecią więcej było samych Niemców.

W Słowenii większość turystów wciąż stanowią turyści zagraniczni. Od stycznia do maja było ich nieco ponad 63%, a w samym maju aż 73,4%. Na ten wynik w dużej mierze wpłynęły majowe święta. Jakie były wyniki za czerwiec jeszcze nie wiadomo, na tę informację musimy poczekać jeszcze około miesiąca.

Najwięcej turystów do Słowenii przyjechało z Austrii (16%), Włoch (14%), Niemiec (13%), Chorwacji i Stanów Zjednoczonych (po 4%). Mimo dobrych wyników zauważalny był spadek turystów z Rosji.

Najchętniej wybieranymi miejscami odpoczynku były uzdrowiska. Na taką formę wypoczynku w Słowenii w pierwszych pięciu miesiącach roku zdecydowało się aż o 29% turystów więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. 21-procentowy wzrost odnotowano w nadmorskich kurortach i górach. Natomiast na pobyt w Lublanie zdecydowało się 14% turystów.

Statystyki opublikowane przez słoweński Urząd Statystyczny tylko utwierdzają w przekonaniu, że Słowenia zarówno zimą jak i latem przyciąga swoją ofertą turystyczną. Począwszy od licznych górskich ośrodków narciarskich na europejskim poziomie, po nadmorskie kurorty ze śródziemnomorskim klimatem, wenecką zabudową i wyjątkowymi plażami.

Adrian Dzwonkowski na podstawie: delo.sistat.si

KOMENTARZE