Home / Polityka / W Słowenii referendum i wybory uzupełniające

W Słowenii referendum i wybory uzupełniające

W Słowenii kończy się referendum dotyczące wprowadzenia nowego Kodeksu Rodzinnego, który został przyjęty przez sejm 16 czerwca 2011 r. Referendum będzie wiążące dla parlamentu, jeżeli weźmie w nim udział ponad 33% uprawnionych do głosowania. Jeżeli Kodeks Rodzinny poprze ponad połowa głosujących, wówczas wejdzie on w życie w terminie 15 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw, a zacznie obwiązywać po roku od wejścia w życie. Natomiast jeśli wyborcy nie poprą nowego kodeksu, sejm w ciągu roku, od podjętej na referendum decyzji, nie będzie mógł uchwalić żadnej ustawy, która będzie sprzeczna z tą decyzją.

W Lublanie i Slovenj Gradecu oraz czterech gminach – Krško, Duplek, Bovec i Destrnik – obok referendum odbywały się dziś wybory uzupełniające na burmistrza. W stolicy ma miejsce I tura, w której mierzy się ze sobą 8 kandydatów. We wszystkich pozostałych gminach, przeprowadzana jest II tura, gdzie wyborcy wybierają już tylko spośród dwóch kandydatów, którzy 11 marca otrzymali najwięcej głosów.

Wybory uzupełniające przeprowadzane są ze względu na fakt, że dotychczasowi burmistrze na grudniowych przedterminowych wyborach parlamentarnych otrzymali mandaty poselskie. Jako, że nie mogą oni pełnić obu funkcji musieli zrzec się dotychczas pełnionej. W takiej sytuacji znalazło się 11 burmistrzów. Pięciu następców wybrano już w I turze wyborów samorządowych.

Źródło: web.vecer.com, rtvslo.si, delo.si, siol.net

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE